Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zakończyła się misja gospodarcza Mauretanii – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Zakończyła się misja gospodarcza Mauretanii – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Mauretania to kraj o ogromnym potencjale, który w najbliższej przyszłości będzie świadkiem szybkich zmian kulturowych związanych z ekspansją miast oraz budową infrastruktury elektroenergetycznej i drogowej. To także bardzo atrakcyjne miejsce dla rozwoju projektów OZE, a także kraj tranzytowy i brama handlowa dla całego regionu Sahelu. Zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału tego rynku, Zagraniczne Biuro Handlowe Generalnego Urzędu ds. Inwestycji w Casablance zorganizowało na początku lutego i marca misję gospodarczą do Mauretanii.

Celem misji było wzmocnienie polskiej gospodarki, a w szczególności prezentacja potencjału Polski w zakresie zielonych technologii i przemysłu rolno-spożywczego. Dlatego w misji wzięło udział aż 10 firm z Polski oferujących różnorodne produkty i usługi. Wśród uczestników są takie firmy jak: Hynfra (technologie zielonego wodoru i pochodne), Green Capital (produkcja zielonej energii i technologie wodorowe), Polmlek i jego marokańska spółka zależna Jibal (branża mleczarska), Pawliszyn (firma budowlana), Fairfish (firma wykonawcza) . przetwórstwo ryb), Wielton (produkcja zestawów przyczepowych i rozwiązań transportowych) oraz Jan Wróbel (doradztwo). Polskiej delegacji towarzyszyli także przedstawiciele Ambasady RP w Rabacie.

Wszyscy uczestnicy misji mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Agencji Promocji Inwestycji w Mauretanii (APIM) oraz zwiedzić mauretańską infrastrukturę portową. Członkowie polskiej delegacji zostali także przyjęci przez Prezesa Krajowego Związku Przedsiębiorców Mauretanii UNPM. Podczas spotkania przedsiębiorcy z Polski mieli okazję zaprezentować potencjał polskiej gospodarki i to, co ich firmy mogą zaoferować mauretańskiej elicie biznesu.

Od zakończenia pandemii nastąpił znaczny wzrost wolumenu handlu między Polską a Mauretanią. W 2023 roku przekroczyła ona 400 mln zł, a dzięki rozmowom i spotkaniom będącym częścią misji gospodarczej PAIH spodziewamy się dalszych podwyżek.

Galeria zdjęć:
O Mauretanii:

Mauretania jest krajem niewielkim pod względem liczby ludności (ok. 5 mln osób) i PKB (ok. 10 mld euro), jednak biorąc pod uwagę oczekiwaną dynamikę PKB (5-7%), jest to bardzo ciekawy kierunek ekspansji zagranicznej. Jest to kraj tranzytowy, bogaty w zasoby naturalne (żelazo, fosforany, ropę i gaz), a także posiadający doskonałe warunki klimatyczne dla rozwoju zielonej energii, czy to z energii wiatrowej, czy słonecznej. Rząd Mauretanii pracuje także nad przygotowaniem nowej ustawy wodorowej, która umożliwi zrównoważony rozwój w tym strategicznym sektorze. Energia odnawialna to jednak nie wszystko. Dynamicznie rozwija się także sektor przetwórstwa rybnego w kraju. Mauretania jest jednym z największych eksporterów tych produktów na świecie, a zasoby rybne u wybrzeży Mauretanii szacuje się na ponad dwa miliony ton surowców rocznie. Dla polskich przedsiębiorców ważne jest to, że Mauretania szuka nowych partnerów i dostawców, a rynek mauretański jest nienasycony w wielu obszarach (m.in. żywność, motoryzacja, budownictwo i kosmetyki).

READ  Festiwal mody Kmart PayPal w Melbourne obejmuje różne modele