Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stosunki Tajwan-Polska stoją przed wyzwaniami

Stosunki Tajwan-Polska stoją przed wyzwaniami

  • Napisane przez Marcina Jerzewskiego 葉皓勤

Stosunki między Tajwanem a Polską idą w górę. Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, byliśmy świadkami ścisłej współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MOFA) z polskimi instytucjami w celu ułatwienia akcji humanitarnej dla ludności ukraińskiej dotkniętej wojną.

Ponadto niedawne otwarcie Stowarzyszenia Przyjaźni Parlamentarnej między Tajwanem a Polską, kierowanego przez ustawodawcę Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Lin Ching Yi (林靜儀), jest ważnym krokiem w kierunku dalszej instytucjonalizacji stosunków między Tajpej a Warszawą.

Tak więc te ostatnie pozytywne wydarzenia są okazją do zidentyfikowania przeszkód, które nadal utrudniają stosunki dwustronne oraz do zbadania nowych ścieżek współpracy polsko-tajwańskiej.

Biorąc pod uwagę niepewną sytuację geopolityczną Tajwanu, dyplomacja legislacyjna odgrywa zasadniczą rolę w umożliwianiu narodowi dywersyfikacji stosunków zagranicznych i budowania silnych partnerstw z partnerami globalnymi. W porównaniu z dyplomacją wykonawczą dyplomacja legislacyjna charakteryzuje się wyższym stopniem elastyczności w komunikowaniu się z różnymi interesariuszami, a także komunikowaniu się z mniejszą liczbą ograniczeń i w bardziej wrażliwych kwestiach.

Ścisła współpraca między Tajwanem a Polską, ułatwiona dzięki związkom parlamentarnym, przyniosła wymierne rezultaty.

Jeden szczególnie godny uwagi przykład pochodzi z 2017 roku, kiedy Biuro Gospodarczo-Kulturalne Tajpej w Warszawie na prośbę ówczesnego przewodniczącego polsko-tajwańskiej grupy parlamentarnej przekazało sprzęt medyczny Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu w ودodzi. .

Podczas gdy Polsko-Tajwańska Grupa Parlamentarna została utworzona w obecnym kształcie w lutym 2020 r., zaledwie trzy miesiące po rozpoczęciu obecnej kadencji w polskim parlamencie, dziesiątemu juanowi ustawodawczemu brakowało ugruntowanej struktury do prowadzenia wymiany z jej odpowiednikami w Warszawa.

Brak parlamentarnej grupy przyjaźni w stosunkach z Polską był tym bardziej widoczny, że w warunkach rozszerzenia stosunków między Tajwanem a krajami europejskimi obecny juan legislacyjny zawierał wiele z tych sojuszy z państwami, w tym z czeskimi państwami bałtyckimi, Węgrami i Słowenią. .

Lin, która zasiada w Legislacyjnej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej Yuan, a wcześniej przewodniczyła Departamentowi Spraw Międzynarodowych w Prokuraturze, może wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie do produktywnego angażowania polskich parlamentarzystów w czasach, gdy tajwańska i polska gospodarka i bezpieczeństwo są coraz bardziej zbieżne. zainteresowania.

READ  Jak ukraińscy imigranci wpływają na gospodarkę UE

Jednocześnie, w przeciwieństwie do wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska realizuje strategię podwójnego zaangażowania, jednocześnie dążąc do pogłębienia relacji z Tajwanem i Chinami.

Na początku pandemii COVID-19 Tajwan przekazał Polsce bardzo potrzebne maski medyczne, a Polska wymieniła darowizny ponad 400 000 dawek szczepionek COVID-19, co czyni ją trzecim najbardziej hojnym dawcą na Tajwan po Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Oprócz dyplomacji medycznej Tajwan doczekał się także dalszej instytucjonalizacji stosunków z Polską, która jako pierwsza w Europie zawarła w lutym ubiegłego roku dwustronną umowę o współpracy prawnej w sprawach karnych.

Ponadto w grudniu zawodowy dyplomata Cyril Kozaczyewski został de facto ambasadorem Polski na Tajwanie. Doświadczony dyplomata Kozaczykowski był wcześniej ambasadorem Polski w Tokio, a także reprezentował NATO w Japonii jako oficjalny punkt kontaktowy. Jego staż pracy i doświadczenie w badaniach bezpieczeństwa są niezrównane. Byli posłowie polscy na Tajwan pochodzili z większości z kręgów kulturowych i ekonomicznych.

Niedawno Polska nawiązała współpracę z władzami Tajwanu, ponieważ Tajpej stara się wspierać ofiary rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ponieważ do tego europejskiego kraju trafiło ponad 2,5 miliona Ukraińców uciekających przed wojną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wypłaciło Polsce ponad 10 milionów dolarów ze specjalnego konta fundraisingowego wspieranej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Fundacji Pomocy Katastrofom.

Jednocześnie Warszawa wkroczyła na drogę zbliżenia z Pekinem. Sytuację tę można powiązać z brakiem spójnej strategii dla Chin w ramach partii Prawo i Sprawiedliwość, rządzącej prawicowej partii populistycznej.

Z jednej strony, niektórzy z wysokich rangą członków partii, z których część jest aktywnymi członkami Demokratów z okresu autorytarnego, prowadzą debatę na temat rozszerzenia zaangażowania z Tajwanem.

Wśród nich jest europosłanka Anna Wotiga, była minister spraw zagranicznych Polski. Kierując delegacją posłów do Parlamentu Europejskiego na Tajwan w 2017 r. jako przewodniczący Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, Fotiga od dawna opowiada się za promowaniem bliższych stosunków między Europą a Tajwanem. W ubiegłym roku entuzjastycznie przyjęła również uchwalenie pierwszego w historii niezależnego raportu Parlamentu Europejskiego na temat stosunków z Tajwanem.

READ  Philippine Airlines złożyły wniosek o upadłość

„UE skorzysta na wzmocnionych stosunkach w wielu obszarach tętniącej życiem demokracji Tajwanu” – powiedziała.

Z drugiej strony w Prawie i Sprawiedliwości są też wysocy rangą politycy, którzy nadal angażują się i publicznie chwalą politykę Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Podczas przyjęcia zorganizowanego przez Ambasadę Chin w Warszawie z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin poseł i przewodniczący Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej Marek Swski oraz wiceprzewodniczący Zespołu senator RP Grzegorz Czelej, wygłosił wystąpienia wzywające do zacieśnienia współpracy między Polską a Chinami w ramach inicjatywy 16+1 Porównaj pionierski program gospodarczy Polski Deal, Prawo i Sprawiedliwość oraz Czternasty Plan Pięcioletni Chin.

Prezydent Polski Andrzej Duda jest także jednym z najbardziej przyjaznych chińskich polityków w kraju. (Duda oficjalnie zrzekł się członkostwa w PiS po wygraniu wyborów prezydenckich w 2015 roku i jest oficjalnie niezależny, ale wciąż jest bliski założenia partii.)

Jako jedyny wśród innych przywódców Unii Europejskiej, Duda udał się do Pekinu podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podczas gdy wielu światowych przywódców zbojkotowało to wydarzenie, powołując się na łamanie praw człowieka przez chiński rząd, polski prezydent spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem (習近平), aby wezwać do pogłębienia relacji gospodarczych między Warszawą a Pekinem.

„Każdy, kto ma do czynienia z Chinami, może czuć się bezpiecznie w nadchodzących latach” – powiedział polski minister spraw zagranicznych Andrzej Dera w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery. [the Polish] Gospodarka”.

Pomimo pozytywnego rozmachu w stosunkach Tajwan-Polska, postrzegany brak jasno określonej polityki zaangażowania Chin i Tajwanu w polską partię rządzącą utrudnia Warszawie i Tajpej pełne wykorzystanie potencjału ich relacji.

Interesy rozwojowe Tajwanu i Polski zbiegają się w wielu kluczowych obszarach, w tym inteligentnych miastach i pojazdach autonomicznych. Obie strony nadal stoją również w obliczu podobnych wyzwań wynikających z nietradycyjnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak cyberprzestępczość.

Dlatego też, w celu pogłębienia praktycznej współpracy, Polska powinna dołączyć do szeregów innych krajów europejskich, takich jak Słowacja i Czechy, i zaangażować się w budowanie wzajemnego potencjału w ramach globalnej współpracy, szkoleń i innych kanałów obejmujących Udział Tajwanu.

READ  Dlaczego płace nie rosną zgodnie z inflacją w Australii?

Wśród warszawskich interesariuszy pogłębienie zrozumienia, dlaczego kwestie związane z Tajwanem posłużą jako kluczowy środek promowania wymiany mającej na celu osiągnięcie wymiernych efektów. Do osiągnięcia tego celu pozytywnie przyczynia się powołanie Parlamentarnego Stowarzyszenia Przyjaźni między Tajwanem a Polską.

Bardziej wyważone i regularne interakcje między parlamentarzystami z Tajwanu i Polski mają potencjał do łagodzenia ewentualnych skutków braku informacji, który nadal zaciemnia politykę Warszawy wobec Tajwanu.

Marcin Jerzewski jest analitykiem w Centre for European Values ​​for Security Policy w biurze Taipei oraz pracownikiem naukowym w Taiwan NextGen Foundation.

Komentarze będą moderowane. Zachowaj komentarze związane z artykułem. Notatki zawierające obsceniczny lub nieprzyzwoity język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub promocje i bany użytkownika zostaną usunięte. Ostateczna decyzja będzie w gestii Taipei Times.