Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tygodnik w centrum uwagi: dalsze zawirowania na rynku

Dane z realnej gospodarki za październik pokazują, jak wyglądała gospodarka na początku czwartego kwartału 21. Produkcja przemysłowa zaskoczyła wzrostem, a sprzedaż detaliczna powinna wykazywać silną dynamikę. Zawirowania na rynku trwały nadal, rentowność 10-letnich obligacji wzrosła do 3,3%, a złoty osiągnął 12-letnie minimum.

23 listopada | Sprzedaż detaliczna pozostanie silna. Oczekujemy, że sprzedaż detaliczna w październiku wyniesie 11,9% r/r (5,0% r/r realnie), tuż poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 12,5% r/r. Podczas gdy statystyki rynku pracy w październiku pozostały dobre, nastroje nadal się pogarszały, obciążone pogarszającą się sytuacją pandemiczną i rosnącą inflacją. Bieżąca ufność konsumencka (BWUK) spadała przez dwa kolejne miesiące i wynosi w listopadzie -23,3, najniżej od lutego 2021. Z drugiej strony, niska baza z zeszłego roku (ze względu na ograniczenia) może pozytywnie wpływać na tę liczbę.

Czynniki napędzające rynek obligacji | Zwrot z 10 lat wzrósł. W ciągu tygodnia długi koniec polskiej krzywej wzrósł o kolejne 35 punktów bazowych do ok. 3,3%, najwyższego od ponad trzech lat. Niemieckie obligacje 10-letnie poruszały się w przeciwnym kierunku, a rentowność spadła o około 10 punktów bazowych do -0,35%. W rezultacie spread wobec obligacji 10-letnich znacznie się poszerzył do 360 punktów bazowych, najwyższego poziomu od lutego 2017 r. Z drugiej strony dwuletnia stopa zwrotu z Polski wahała się między 2,8% a 2,9%. W ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Polski kupił obligacje skarbowe i papiery gwarantowane przez państwo za zaledwie 0,4 mld zł, najniższą liczbę od uruchomienia luzowania ilościowego. W tym tygodniu w czwartek (25 listopada) MinFin przeprowadzi drugą zaplanowaną na ten tydzień aukcję zamiany.

Sterowniki rynku Forex | Złoty osiągnął 12-letnie minimum. Złoty powiększył straty iw poniedziałek w południe osiągnął 4,72 wobec euro, najniższy poziom od 12 lat. Za osłabieniem złotego stoją zarówno czynniki globalne, jak i lokalne. Po gwałtownym ruchu złotego w piątek gubernator Glapiński powiedział, że ostatnie osłabienie złotego wynika głównie z widocznej siły dolara amerykańskiego. Dodał, że wyższe wskaźniki infekcji w Europie i Polsce również mogą mieć negatywny wpływ na złotówkę. Dodał, że jeśli zmiany kursu będą sterowane czynnikami rynkowymi, to nie należy się spodziewać interwencji banku centralnego, a wypowiedzi prezesa miały ograniczony wpływ na kurs, po wypowiedzi premiera Morawieckiego w poniedziałek kurs EURPLN powrócił do 4,69.

READ  Miejsca ekspozycji Victoria Covid: pełna lista hotspotów Melbourne, regionalnych hotspotów koronawirusa i trendów w przypadkach | Wiktoria

Pobierz pełny raport