Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – powiedział Tusk innym przywódcom – POLITICO

Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – powiedział Tusk innym przywódcom – POLITICO

„Będziemy szanowani we wszystkich stolicach świata, jeśli będziemy wierzyć, że Unia Europejska może być potęgą nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą i naukową, ale także militarną” – powiedział Tusk na wspólnej konferencji z Schulzem.

„Historia okazała się bardzo surowa i zaskakująca. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że Polska i Niemcy będą tak ściśle współpracować, także militarnie, w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją” – powiedział Tusk.

Wcześniej w Paryżu, przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Tusk zaczerpnął kartkę z literatury francuskiej i oświadczył, że NATO powinno być sojuszem „wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”.

Schulz powtórzył ten sam ton na swojej wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem w Berlinie, stwierdzając, że „natowska obietnica ochrony obowiązuje bez zastrzeżeń – wszyscy za jednego, jeden za wszystkich”.

Trójkąt Weimarski, obejmujący Polskę, Niemcy i Francję, który powstał w 1991 roku, ale uległ głębokiemu zamrożeniu za rządów poprzedniego polskiego rządu nacjonalistycznej Partii Prawa i Sprawiedliwości, stara się trzech przywódców. Rząd ten, który sprawował władzę od 2015 r. do październikowych wyborów, żywił głęboką historyczną niechęć do Niemiec i rozgniewał Francję, anulując duży kontrakt na helikoptery.

„Bliska współpraca między naszymi trzema krajami – Niemcami, Polską i Francją – jest dla nas wszystkich bardzo ważna” – powiedział Schulz. „Dlatego proponuję również nadać Trójkątowi Weimarskiemu nowy impuls na poziomie głów państw i rządów, aby nadać nowy impuls Unii Europejskiej”.

READ  Kryzys energetyczny i relacje z Polską w centrum uwagi szczytu UE