Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina i Polska, aby mogły szanować interesy polskich rolników i otworzyć granicę ukraińsko-polską

Ukraina i Polska, aby mogły szanować interesy polskich rolników i otworzyć granicę ukraińsko-polską

Gospodarka

19:33, 28.02.2024

2 minuty czytania

Ukraina i Polska podczas negocjacji z polskimi ministrami rozwoju i technologii Krzysztofem Hetmanem i rolnictwem Czesławem Sikierskim wypracowały szereg rozwiązań mających na celu konstruktywne otwarcie granicy między Ukrainą a Polską, przy poszanowaniu interesów polskich rolników, powiedział wiceminister gospodarki. – Przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka.

„Cztery godziny bardzo intensywnych negocjacji z polskim ministrem rozwoju i technologii Krzysztofem Heitmannem oraz polskim ministrem rolnictwa Czesławem Sikierskim… Udało nam się znaleźć wspólny język i pracujemy nad konstruktywnym rozwiązaniem w sprawie zniesienia zakazu granicznego i przyjęcia pod uwagę interesy rolników w Polsce” – napisał na Facebooku. I na Ukrainie. „To nie jest łatwe, ale możliwe”.

Przedstawiciel Handlowy Ukrainy podkreślił znaczenie podejścia zaproponowanego przez Premiera Ukrainy Denysa Szmyhala podczas jego wystąpienia na temat granicy polsko-ukraińskiej dla budowania ewentualnego porozumienia.

„W trakcie czterogodzinnych negocjacji nie wspomniano o możliwości zamknięcia granicy. Jak bardzo wyraźnie powiedział polski premier Donald Tusk, byłaby to niezwykle bolesna decyzja dla naszej gospodarki. Zatrzymanie handlu, choćby na jeden dzień, który ma co roku wartość 11,7 miliarda dolarów” – podkreślił Kaczka (a według polskich statystyk nawet więcej) – to bardzo bolesne. Nie mówiąc już o tranzycie, który jest kluczowy dla Ukrainy.”

Dodał, że nie będzie jeszcze wdawał się w szczegóły, ale możliwe jest konstruktywne rozwiązanie.

Kachka poprosiła społeczeństwo ukraińskie o uważne przeczytanie wypowiedzi Donalda Tuska – ze wszystkimi elementami retoryki i interpunkcji – i podkreśliła, że ​​nagłówki wiadomości mogą wprowadzać w błąd.

„W tej chwili bardziej niż kiedykolwiek zachowamy spokój i będziemy ciężko pracować” – nalegał Przedstawiciel Handlowy Ukrainy.

Więcej na temat

Polska wzywa Unię Europejską do spowolnienia liberalizacji handlu z Ukrainą

19:24, 26.02.2024

Premier: Kwestia zniesienia zakazu na granicy z Polską musi zostać rozstrzygnięta do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina zastrzega sobie prawo do zastosowania podobnych środków

19:32, 23.02.2024

Ukraina proponuje „plan wzajemnego zrozumienia” otwarcia granic z Polską – Szmyhal

19:30, 23.02.2024

Sprawa członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej wpisana jest w priorytety Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej – Duda

19:50, 22.02.2024

Najnowszy

Pierwsza partia pszenicy z Ukrainy dociera do Sudanu w ramach inicjatywy Zboża z Ukrainy

15:23, 28.02.2024

Ministerstwo Gospodarki planuje w 2024 r. przeprowadzić kilka pilotażowych ewaluacji rad nadzorczych spółek państwowych – Minister dpty

15:18, 28.02.2024

Ukraina oferuje projekty o wartości 80 mln euro na zaproszenie CEF – Ministerstwa Odbudowy

12:28, 28.02.2024

Ukraina zostaje dwudziestym członkiem Grupy Cairns w ramach Światowej Organizacji Handlu

09:58, 28.02.2024

Ukraina może pozbyć się debetów w dolarach kanadyjskich za pośrednictwem PrivatMoney i RemitBee

20:46, 27.02.2024