Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Upolitycznienie sportu grozi zniszczeniem ofert olimpijskich: Międzynarodowy Komitet Olimpijski |  Więcej wiadomości sportowych

Upolitycznienie sportu grozi zniszczeniem ofert olimpijskich: Międzynarodowy Komitet Olimpijski | Więcej wiadomości sportowych

MUMBAI: Podejmując kontrowersyjną kwestię „upolitycznienia sportu” w dniu otwarcia swojej 141. sesji w niedzielę, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ostrzegł strony zainteresowane organizacją igrzysk olimpijskich. Olimpiada W przyszłości muszą przestrzegać Kodeksu Etyki MKOl, w przeciwnym razie narażają na szwank swoją kandydaturę.

„W miarę jak sport staje się coraz bardziej upolityczniony na całym świecie, sport stał się globalny Igrzyska Olimpijskie „Powinna pozostać to wiodącą zasadą przy wyborze kraju gospodarza igrzysk olimpijskich” – powiedziała Kolinda Grabar-Kitarovic, członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W sobotę premier Narendra Modi formalnie ogłosił zdecydowaną chęć Indii do organizacji igrzysk olimpijskich w 2036 r., zainteresowanie wyraziły także Polska i Indonezja.Na początku tego roku Polska zakazała rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w Igrzyskach Europejskich ze względu na inwazję na Ukrainę, pomimo zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby uczestnicy z obu krajów mogli rywalizować w charakterze neutralnych zawodników.

Tymczasem Indonezja została pozbawiona prawa do organizacji Mistrzostw Świata U-20 Mężczyzn w maju zeszłego roku, ponieważ ten kraj Azji Południowo-Wschodniej nie chciał organizować meczów z udziałem Izraela.

„Widziemy coraz więcej rządowych ograniczeń dostępu sportowców do międzynarodowych zawodów sportowych, w tym rządy protestujące przeciwko sportowcom uczestniczącym w międzynarodowych zawodach w ich kraju z powodów politycznych” – powiedziała Grabar-Kitarovic, była prezydent Chorwacji, która przewodniczy komisji. Przyszłość skierowana była do komitetu gospodarza igrzysk olimpijskich.

poszerza się

„Przyszły Komitet Gospodarzy musi brać pod uwagę wszelkie naruszenia Karty Olimpijskiej na wszystkich etapach dialogu” – dodała. „Dobre rządzenie jest jedną z podstawowych zasad wyboru Gospodarza Igrzysk Olimpijskich i ważne jest, aby wszyscy zainteresowani strony i preferowani gospodarze zobowiązują się do przestrzegania Kodeksu etyki i kodeksu postępowania Komitetu.” Międzynarodowe Igrzyska Olimpijskie dla potencjalnych gospodarzy.Nawiasem mówiąc, jej pełne przemówienia wygłoszono pod nieobecność prezesa Indonezyjskiej Federacji Piłki Nożnej Erica Tohira, który jest również wybranym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Tuhir nie był jedynym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którego nieobecność ogłoszono, chociaż na zgromadzeniu nie było dwóch członków Rosjan, legenda skoku o tyczce Jelena Isinbajewa i Szamil Tarpishev.

„Dwaj członkowie MKOl w Rosji wykluczyli się z sesji MKOl, to wszystko, co mogę powiedzieć. Nie wiem, jaki jest tego powód” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor ds. komunikacji MKOl Mark Adams.

Wśród innych zmian wprowadzonych w dniu otwarcia Igrzysk MKOl dostosował także Kartę Olimpijską do Wytycznych dotyczących ekspresji sportowców, które zostały wprowadzone przez Komitet Wykonawczy MKOl w dniu 21 kwietnia 2021 r. i z powodzeniem wdrożone podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r., a następnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pekin.

„Najlepszym przewodnikiem jest spojrzenie na to, co zrobiliśmy w Tokio, pod kątem tego, co jest możliwe” – powiedział Adams w sprawie sportowców chcących wypowiadać się na gorące tematy.

„Ekspresja była dozwolona w pewnych granicach na boisku, ale przed rozpoczęciem wydarzenia lub sportu. Nie sądzę, aby dla Paryża ustalono jeszcze jakiekolwiek wytyczne”.