Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W miarę jak Europa Wschodnia i Stany Zjednoczone zbliżają się do wyborów, widać pęknięcia w poparciu dla Ukrainy

W miarę jak Europa Wschodnia i Stany Zjednoczone zbliżają się do wyborów, widać pęknięcia w poparciu dla Ukrainy

Warszawa, Polska – Niegdyś solidne wsparcie dla Ukrainy ze strony jej największych popleczników w wojnie z Rosją zaczyna słabnąć.

Stanowiska polityczne w takich miejscach jak Polska i Słowacja, gdzie spór handlowy z Ukrainą podniósł napięcie, oraz powściągliwość amerykańskich Republikanów w sprawie ogromnych wydatków Waszyngtonu na wsparcie ukraińskiej armii wzbudziły nowe wątpliwości co do zaangażowania Zachodu w wysiłki mające na celu wypędzenie rosyjskich najeźdźców. Ponad 18 miesięcy wojny.

Prezydent Rosji Władimir Putin, mając nadzieję przetrwać wsparcie sojuszników dla Kijowa, byłby gotowy to wykorzystać, gdyby zobaczył, że Ukraina cierpi na niedobór obrony powietrznej lub innej broni.

Zachód od dawna staje po stronie Ukrainy przeciwko Rosji. Jednak pomiędzy nieustannymi, żarliwymi wołaniami Ukrainy o pomoc a ogromnymi dotacjami od jej zwolenników pojawiły się oznaki niezgody.

W lipcu ówczesny sekretarz obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że Ukraina powinna okazać „wdzięczność” Zachodowi po tym, jak Kijów ponowił swoją głośną – ale bezskuteczną – ofertę przystąpienia do NATO.

W tym tygodniu nowy konflikt wybuchł po tym, jak Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko trzem sąsiednim krajom i członkom UE – Węgrom, Polsce i Słowacji – w związku z zakazem importu ukraińskich produktów rolnych, głównego towaru eksportowego zmęczonego wojną kraju. Wyczerpana gospodarka.

Cała trójka wyraziła swój gniew z powodu tego posunięcia, na co polski premier Mateusz Morawiecki odpowiedział, mówiąc, że jego kraj „nie przekazuje już Ukrainie żadnej broni, ponieważ teraz uzbrajamy się w najnowszą broń”.

Niektórzy urzędnicy Unii Europejskiej ostrzegali, że Putin cieszy się nowym przejawem niezgody na Zachodzie w czasie, gdy siły ukraińskie powoli zyskują na sile w kontrofensywie przeciwko siłom rosyjskim, które nadal kontrolują duży obszar wschodniej i południowej Ukrainy.

Jednakże od Waszyngtonu po Warszawę, gdzie kwestią sporną są koszty wojskowe i możliwości pomocy Ukrainie, urzędnicy bagatelizują wszelkie rozmowy o rozłamie.

„Nie sądzę, że jeden spór polityczny doprowadzi do upadku” – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda, dodając, że jego premier miał na myśli jedynie nowo zamówioną broń, która i tak nigdy nie trafiłaby na Ukrainę.

READ  Europa szuka w Australii zielonego wodoru

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Bidena, powiedział w czwartek, że jego zdaniem „Polska będzie nadal wspierać Ukrainę”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas krótkiej wizyty w Waszyngtonie w tym tygodniu zabiegał o wzmocnienie amerykańskiego wsparcia dla swojego kraju, co zostało uwzględnione w kampanii politycznej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Były prezydent Donald Trump i jego czołowy republikański rywal, gubernator Florydy Ron DeSantis, mówią, że chcą, aby Stany Zjednoczone zaprzestały wysyłania broni na Ukrainę.

Senator Joe Manchin, Demokrata z Wirginii Zachodniej, po czwartkowym spotkaniu z Zełenskim przyznał, że „ludzie mówią o tym, ile pieniędzy” wydaje się. Dodał jednak: „Inwestujemy w demokrację”.

Ukrainę popierają inni kandydaci na prezydenta Partii Republikańskiej, tacy jak były wiceprezydent Mike Pence, była gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley i były gubernator New Jersey Chris Christie.

Wokół tej kwestii toczą się także wydarzenia polityczne w Europie Wschodniej. Prezydent Litwy Gitanas Nausěda, zagorzały zwolennik wojny Ukrainy z Rosją, na między nimi.

„Stosunki polsko-ukraińskie stały się zakładnikiem polskiej kampanii wyborczej” – powiedział Piotr Boras, starszy członek Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych w Warszawie, odnosząc się do przyszłomiesięcznych wyborów parlamentarnych w kraju.

Ostrzegł jednak, że szkody wyrządzone komentarzami Morawieckiego pozostają.

„Wyrządza to wielką szkodę kwestii ukraińskiej, ponieważ ta narracja przypomina i legitymizuje te głosy w Europie (głównie ze skrajnej prawicy), które kwestionują potrzebę dostaw broni na Ukrainę” – napisał Boras w e-mailu.

Robert Fico, dwukrotny premier Słowacji, powrócił jako faworyt w wyborach parlamentarnych w tym kraju. Jego lewicowa partia populistyczna zajęła stanowisko prorosyjskie i zapowiedział anulowanie militarnego i politycznego wsparcia Słowacji dla Ukrainy, jeśli zostanie wybrana w wyborach 30 września.

Niklas Masoher, analityk wojskowy w Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu, powiedział, że możliwe jest, że niektóre partie polityczne włożą jaja do nacjonalistycznego koszyka, aby zyskać przychylność wyborców i uniknąć wpadnięcia w pułapkę nacjonalizmu . Wrażenie okazywania „nieuzasadnionej solidarności z Ukrainą” kosztem interesów wewnętrznych.

„Naiwnością byłoby zakładać, że pomiędzy indywidualnymi interesami państw NATO a interesami Ukrainy nie ma kompromisów” – stwierdził Masoher, który określił Polskę jako „zdecydowanego zwolennika” Ukrainy w zakresie dostaw sprzętu wojskowego.

READ  Rekordowe poziomy energii odnawialnej obniżają ceny energii elektrycznej w całej Australii | energia

Powiedział: „Istnieje szerokie strategiczne nakładanie się, ale to nie znaczy, że te interesy są zbieżne w każdym przypadku”. Kwestie takie jak dostawy energii czy żywności to „punkty decydujące lub, jeśli wolisz, punkty nerwowe w stosunkach między tymi krajami”.

Daniel Freed, były ambasador USA w Polsce, a obecnie starszy członek zespołu doradców Atlantic Council, powiedział, że najnowszy impas w Europie Wschodniej „nie oznacza końca sojuszu polsko-ukraińskiego” i odnotował wysiłki Dudy, aby wycofać się z tych komentarzy. Przez swojego premiera.

„Ten mały kryzys mógł osiągnąć swój szczyt” – powiedział Fareed przez telefon z Berlina. „Stanie się to… w sytuacji przypominającej wojnę, kiedy nerwy ludzi są napięte, a w grę wchodzą realne problemy” – dodał.

„Mam wystarczającą pewność, że zostanie to naprawione i jest to w trakcie naprawiania – przynajmniej mam taką nadzieję” – powiedział.PLIK – Polski premier Mateusz Morawiecki (z prawej) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski biorą udział w konferencji prasowej w Warszawie, Polska, środa, 5 kwietnia 2023 r. Polski premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie telewizyjnym, późna środa, 20 września 2023 r. , powiedział, że jego kraj „nie przekazuje już Ukrainie żadnej broni, ponieważ teraz uzbroimy się w najnowszą broń”. (AP Photo/Michel Dejauc, plik)zdjęcie

PLIK – Były słowacki premier i szef lewicowej partii SMER-Socjaldemokracja Robert Fico przybywa na wiec wyborczy w Michalovcach na Słowacji, środa, 6 września 2023 r. Populistyczny były premier planuje odwrócić militarną i polityczną politykę kraju wsparcie dla sąsiedniej Ukrainy, co stanowi bezpośrednie wyzwanie dla Unii Europejskiej i NATO Północny Atlantyk, jeśli zostanie przywrócony do władzy. (AP Photo/Peter David Gosek, plik)zdjęcie

PLIK – Lewy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Węgier Wiktor Orban pozują z innymi przywódcami Unii Europejskiej podczas zdjęcia grupowego na szczycie UE w Brukseli w czwartek, 9 lutego 2023 r. W tym tygodniu Ukraina podjęła działania przeciwko trzem sąsiadom, którzy są Państwa członkowskie UE – Węgry, Polska i Słowacja – w Światowej Organizacji Handlu za zakaz importu ukraińskich produktów rolnych, głównego eksportu rozdartej wojną gospodarki kraju. (AP Photo/Virginia Mayo, plik)zdjęcie

PLIK – Ciągnik zbiera siano na polu w prywatnym gospodarstwie rolnym w Żurivce, obwód kijowski, Ukraina, czwartek, 10 sierpnia 2023 r. Polska wraz z Węgrami i Słowacją kontynuuje zakaz importu ukraińskiego zboża, twierdząc, że szkodzi to Wielkiej Brytanii . Interesy swoich rolników. (AP Photo/Ephrem Lukatsky, plik)zdjęcie

PLIK – Wiceprezydent Kamala Harris i ówczesna spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Kalifornii (z prawej) reagują, gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręcza ustawodawcom ukraińską flagę podpisaną przez żołnierzy pierwszej linii w Bachmucie, w spornej ukraińskiej prowincji Donieck, podczas przemówienia na wspólnym spotkaniu Kongresu na Kapitolu, środa, 21 grudnia 2022 r. Wstrzemięźliwość amerykańskich republikanów w sprawie znacznych wydatków Waszyngtonu na wsparcie ukraińskiej armii wzbudziła nowe wątpliwości co do zaangażowania Zachodu w wysiłki na rzecz wypędzenia rosyjskich najeźdźców ponad 18 miesięcy temu. W wojnie. (AP Photo/Jacqueline Martin, plik)zdjęcie

PLIK – Prezydent Joe Biden spotyka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Gabinecie Owalnym Białego Domu, czwartek, 21 września 2023 r. w Waszyngtonie. (AP Photo/Evan Vucci, plik)zdjęcie

PLIK – LR: Sens. Mark Kelly (D-Ariz.), Lisa Murkowski (R-Alaska) i amerykański sens. Joe Manchin, D-W.Va., odpowiadają na pytania mediów w Kijowie na Ukrainie, środa, 12 kwietnia 2023 r. Senator przyznał, że Joe Manchin, Demokrata z Wirginii Zachodniej, powiedział po swoim czwartkowym spotkaniu z Zełenskim, 21 września 2023 r., że „ludzie mówią o tym, ile pieniędzy wydaje się”, ale stwierdził: „Inwestujemy w demokrację”. (AP Photo/Ephrem Lukatsky, plik)