Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W obliczu słabnącej chińskiej gospodarki Australia przygotowuje się na wpływ tej sytuacji na swój rynek walutowy i turystyczny  Gospodarka australijska

W obliczu słabnącej chińskiej gospodarki Australia przygotowuje się na wpływ tej sytuacji na swój rynek walutowy i turystyczny Gospodarka australijska

Australia, posiadająca silne powiązania finansowe z Chinami, może się wahać, gdy pogarszające się problemy gospodarcze kraju zagrażają jej partnerom handlowym.

Wzrost w Chinach utknął w martwym punkcie, podobnie jak inwestycje zagraniczne, w tym samym czasie, co kryzys na rynku nieruchomości, a deweloperzy Evergrande i Country Garden borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi.

Stopa bezrobocia wśród młodych wzrosła do 21,3%, po czym Pekin nagle zawiesił publikację danych, co uruchomiło sygnał alarmowy.

Australia planowała wykorzystać ożywienie Chin po pandemii, zanim pojawiły się oznaki, że sytuacja u głównego konsumenta rudy żelaza i nadawcy turystów nie układa się dobrze.

Gwałtowny spadek w Chinach spowolniłby wzrost gospodarczy w Australii poprzez niższy eksport i inwestycje, szczególnie na rynkach surowców i turystyce.

Bezrobocie wzrośnie, a obecnie rosnące dochody z podatków od osób fizycznych i prawnych, które zawyżają budżet albańskiego rządu, dramatycznie spowolnią.

A pogoń za przyszłymi nadwyżkami, które po raz pierwszy od 15 lat zostaną osiągnięte w latach 2022-2023, stanie się zadaniem znacznie trudniejszym.

Zdjęcie: Bloomberg/Macropond/ANZ Research

Analityk górnictwa, weteran górnictwa z Perth, Peter Strachan, twierdzi, że po dziesięcioleciach silnego wzrostu gospodarczego w Chinach może nastąpić gwałtowne pogorszenie koniunktury gospodarczej.

„Nie mogę zrozumieć, dlaczego Chiny po 30 latach niezwykłego wzrostu nie stoją w obliczu żadnego kryzysu gospodarczego ani społecznego” – mówi Strachan.

„To mógłby być.”

Spadek cen rudy żelaza

Chiny są największym partnerem handlowym Australii, odpowiadającym za prawie jedną trzecią jej handlu zagranicznego, według danych rządowych, wspieranym przez duże ilości rudy żelaza, węgla, gazu i kilku minerałów.

Strachan twierdzi, że spowolnienie w Chinach będzie miało natychmiastowy wpływ na australijski eksport i ceny towarów, biorąc pod uwagę dużą rolę Chin jako nabywcy.

„Jeśli Chińczycy będą kupować mniej, będą mniej budować, a zatem będą kupować mniej rudy żelaza” – mówi.

READ  Kraje afrykańskie przygotowują się do poprawy swojego wizerunku na Dubai Expo

A gdy gospodarka zwolni, będą też kupować od nas mniej LNG. Podejrzewam, że przez najbliższe 12 miesięcy nie będziemy się spieszyć z dostawami rudy żelaza czy LNG do Chin.

Ceny rudy żelaza już znacznie spadły ze względu na wysokie ceny, jakie osiągnęły w ciągu ostatnich dwóch lat w obliczu globalnego spowolnienia.

„Chiński sektor nieruchomości, który znajduje się w trudnej sytuacji, nie wykazuje żadnych oznak poprawy”, mówi ANZ Bank, zauważając, że sektor ten zużywa ponad jedną trzecią krajowej produkcji stali.

„Późniejsza słabość popytu na stal prawdopodobnie wywrze presję na obniżenie cen rudy żelaza”.

Wpływ spowolnienia w górnictwie na Australię jest przedmiotem gorącej dyskusji, ponieważ główni górnicy mają wysoki udział własności zagranicznej, a zyski niekoniecznie trafiają do innych części gospodarki.

Chociaż miasta wydobywcze mogą stać się przystępne cenowo w okresie wycofywania wydobycia, spadające ceny rudy żelaza doprowadzą do niższych podatków. Istnieje również wiele firm zajmujących się obsługą górników.

Dochody rządu Australii Zachodniej z kapitału własnego z tytułu rudy żelaza również spadają wraz ze spadkiem cen i wolumenu eksportu, co odbija się echem w całym kraju ze względu na sposób podziału dochodów z podatku GST pomiędzy stanami.

Upadek chińskiej turystyki

Gdy w związku z pandemią ponownie otwarto podróże, istniały nadzieje, że chińscy turyści, którzy wydają duże pieniądze, powrócą do Australii, ale okazało się, że to tylko strużka.

Krótkoterminowe przyjazdy do Australii

Według Biura Statystycznego w latach 2022–2023 z wyspiarskiego kraju Singapuru przybyło więcej osób na pobyty krótkoterminowe niż z całych Chin.

Pomiń poprzednią promocję w formie newslettera

Dramatyczny spadek liczby chińskich turystów, który wynosi zaledwie 17% poziomu przed pandemią, powiązano z brakiem lotów, gwałtownie rosnącymi cenami biletów lotniczych i rządowymi zakazami wycieczek grupowych; To ostatnie zostało właśnie zniesione po złagodzeniu przez Pekin ograniczeń w podróżowaniu.

Grant Wilkins, dyrektor naczelny właściciela parku wakacyjnego, G’day Group, twierdzi, że pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości nastąpiło w trudnym momencie.

„To ogromna populacja, przybywali tu tłumnie, a teraz jest to kolejny powód, aby nie przyjeżdżać lub nie przekładać podróży” – mówi Wilkins.

„Nieruchomości w centrum Chin z pewnością stanowią problem”.

Mówi, że liczba chińskich pasażerów spadła o około 60% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Liczba turystów przychodzących i wyjeżdżających jest ściśle powiązana z szerszymi czynnikami finansowymi, ponieważ jakakolwiek słabość gospodarki zwykle prowadzi do ograniczenia podróży. To z kolei wpływa na wielkość zatrudnienia w sektorze turystycznym.

Międzynarodowy rynek studencki jest podobnie dotknięty.

Podróże do Chin utrudnia także szereg zakazów i ceł, które kraj ten zaczął nakładać na Australię pod koniec 2020 r. po pogorszeniu się stosunków dwustronnych.

Dalsze złagodzenie ograniczeń handlowych, twierdzi Wilkins, mogłoby pomóc w generowaniu większej liczby lotów do i z Chin.

„To powoduje, że w samolotach znajduje się ładunek, co stwarza większy popyt na loty do i z Australii z turystami na pokładzie” – mówi.

Słaby dolar australijski

Dolar australijski jest bardzo wrażliwy na zmiany cen rudy żelaza, co oznacza, że ​​słabe ceny w sektorze surowców zwykle osłabiają lokalną walutę, która jest postrzegana zarówno jako waluta towarowa, jak i wskaźnik zastępczy chińskiej gospodarki.

W zeszłym tygodniu dolar australijski spadł do 63,63 centów amerykańskich, najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku. Spadek wobec dolara zaczyna przypominać poziomy osiągnięte ostatnim razem podczas światowego kryzysu finansowego.

Carlo Brosino, główny handlowiec w CMC Markets, twierdzi, że skoro waluty pełnią rolę barometru kondycji gospodarek, dalsze spowolnienie w Chinach prawdopodobnie negatywnie wpłynie na juana i dolara australijskiego.

„Jeśli spowolnienie w Chinach będzie się utrzymywać, może to doprowadzić do trwałego spadku popytu na australijski eksport, co oznacza niższe przychody Australii” – mówi Prosino.

„Inwestorzy zagraniczni mogą odejść od dolara australijskiego na rzecz krajów mniej zależnych od eksportu.

Słabszy dolar australijski mógłby pomóc eksporterom, gdyż ich towary są tańsze od konkurencyjnych produktów z krajów o silnych walutach. Jest także magnesem dla turystów zagranicznych, którzy korzystają z kursów walut.

Z drugiej strony importerzy i wyjeżdżający Australijczycy mają mniejszą siłę nabywczą.

Chiny mogłyby nadal próbować wyrwać się z problemów gospodarczych, które zwykle powodowałyby wzrost cen surowców, łącznie z dolarem australijskim, chociaż niektórzy ekonomiści uważają, że stwarza to ryzyko zaciągnięcia przez Pekin zbyt dużego długu.

Obecnie jej niezawodny model inwestowania w drogi, domy, fabryki i mosty ma mniej sensu, biorąc pod uwagę ilość infrastruktury, która jest już niewykorzystana lub pusta.

Jak dotąd chińscy urzędnicy ogłosili wiele drobnych działań, które wprawiły rynek w stan frustracji, a ceny rudy żelaza i dolara australijskiego gwałtownie spadły.