Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyłączenie sieci Optus, Telstra i Vodafone 3G: Co musisz wiedzieć

Wyłączenie sieci Optus, Telstra i Vodafone 3G: Co musisz wiedzieć

Dwadzieścia lat po uruchomieniu sieci komórkowej i transmisji danych trzeciej generacji w Australii dobiegł on końca swojego cyklu życia.

Od grudnia największe firmy telekomunikacyjne wyłączą swoje sieci 3G – Vodafone 15 grudnia, następnie Telstra 30 czerwca 2024 r. i wreszcie Optus we wrześniu.

Jeśli kupiłeś telefon w ciągu ostatnich kilku lat, prawdopodobnie masz połączenie z dzisiejszą siecią 5G — nawet urządzenia 4G radzą sobie z tym zadaniem, tylko sporadycznie trafiając w czarny punkt w telefonie komórkowym.

Jednak ci z nas, którzy wciąż chodzą z telefonami i urządzeniami z początku XXI wieku, prawdopodobnie zastanawiają się, co ta zmiana będzie oznaczać dla Ciebie i Twoich mniej znanych elementów technologii.

Co to jest 3G?

Sieć komórkowa 3G to trzecia generacja globalnych sieci komunikacyjnych.

Nowa generacja jest wprowadzana na rynek mniej więcej co 10 lat, dlatego 3G zostało zastąpione przez 4G, a 4G zostało wyprzedzone przez obecną sieć 5G – wszystko to powróciło do oryginalnej analogowej sieci 1G z początku lat 80. XX wieku.

Jeśli chcesz uzyskać informacje techniczne, sieci 3G przesyłają informacje z szybkością co najmniej 144 kilobitów na sekundę (kbit/s), 4G to 30 megabitów na sekundę (Mbit/s), a 5G to 50 megabitów/s. .

Wdrażanie 5G zaczęto wprowadzać w 2019 r., więc każda technologia 6G jest wciąż w powijakach.

W miarę pojawiania się nowych technologii w Internecie stare sieci są ponownie wykorzystywane do wspierania nowszych w procesie zwanym „ponownym sadzeniem”.

Ile urządzeń nadal korzysta z 3G?

Dyrektor sprzedaży M2M Connectivity, Anthony Bates, powiedział w lutym TelcoNews, że według szacunków w Australii od dwóch do trzech milionów urządzeń nadal zależy od sieci 3G.

„Rzeczywistość wyłączenia 3G jest taka, że ​​po wyłączeniu sygnału wszystkie usługi i urządzenia zależne od 3G przestaną działać” – powiedział Bates.

READ  Macquarie leci na lotnisko w Sydney

„Obejmuje to systemy monitorowania powodzi w regionalnej Australii, systemy GPS w karetkach pogotowia, klucze sprzętowe w domach opieki, a nawet systemy sygnalizacji świetlnej”.

Oznacza to, że niektóre firmy będą musiały przenieść swoją siedzibę, zanim wybrany operator wyłączy ich sieć 3G.

Oznacza to jednak również, że miliony Australijczyków, które od prawie dwudziestu lat nie zdecydowały się na modernizację swoich urządzeń, być może w końcu będą musiały stawić czoła wyzwaniu technologicznemu i wybrać nowe urządzenie 5G.

Powinienem być zaniepokojony?

Każdy, kto kupił telefon w ciągu ostatnich pięciu lat, nie powinien się martwić, mówi Trevor Long, redaktor i komentator techniczny EFTM.com.

„Największe ryzyko stwarzają osoby posiadające bardzo stare telefony, które – mimo że 5G ma pięć lat, a 4G – dekadę więcej – nawet nie łączą się z siecią 4G” – mówi Long.

Jeśli więc martwisz się o swój stary telefon, telefon Candybar lub smartfon pierwszej generacji, najlepszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest bezpośredni kontakt z producentem.

Zamknięcie będzie prawdopodobnie bardziej niepokojące dla tych, którzy nadal korzystają z urządzeń medycznych 3G, a Long twierdzi, że stwarza to znaczne ryzyko dla „połączonych urządzeń medycznych”.

„Nie tylko dlatego, że mogą to być stare urządzenia, ale nawet nowsze urządzenia, które zostały sprzedane zaledwie pięć lat temu, mogą nie obsługiwać sieci 4G” – mówi.

„Istnieje zatem ryzyko, że ludzie pomyślą, że to ich nie dotyczy, ponieważ dostali urządzenie dopiero pięć lat temu, ale w rzeczywistości może im zostać z urządzeniem, które po prostu nie będzie działać w najważniejszym momencie roku od teraz.”

Ponownie najlepiej jest skontaktować się z producentem, aby sprawdzić, czy problem dotyczy podłączonego urządzenia medycznego i czy może zaoferować zamiennik.

Co na to firmy telekomunikacyjne?

READ  Nieruchomości: przedmieścia, na których sprzedawcy zarabiają miliony po wzroście cen RBA

Vodafone będzie pierwszą firmą telekomunikacyjną, która zamknie swoją sieć 3G. A strona na ich stronie internetowej Ma informacje dla klientów i twierdzi, że takie rozłączenia zdarzały się już wcześniej, na przykład po ponownym uruchomieniu sieci 2G.

„Licencja Vodafone na dostęp do widma 3G (niewidzialnych częstotliwości elektromagnetycznych, które przesyłają dane mobilne) wygaśnie w połowie 2024 r.” – głosi oświadczenie Vodafone.

„Chociaż większość klientów rzadko potrzebuje dostępu do sieci 3G, chcemy mieć pewność, że zostaną odpowiednio powiadomieni i zapewnimy wsparcie tym, którzy potrzebują pomocy”.

Telstra, największa australijska firma telekomunikacyjna, wyłączyła 30 czerwca zasięg 3G.

„W miarę jak klienci przejdą z 3G, aby skorzystać z zalet nowszej technologii, ponownie wykorzystamy pasmo 850 MHz, obecnie używane do zapewnienia zasięgu 3G, do wsparcia naszego wdrożenia 5G”. Strona informacyjna Telstry Odnośnie wyłączenia.

Przyznają jednak również, że w przypadku niektórych urządzeń do noszenia, takich jak Apple Watch Series 3, 4 i 5 oraz Samsung Galaxy Watch i Galaxy Watch Active2, może nastąpić spadek liczby obsługiwanych obszarów.

i Optusie Dalsze działania we wrześniu 2024 ri posunął się nawet do skontaktowania się z klientami, których ich zdaniem dotknie zamknięcie sieci 3G.

Twój operator może Ci również pomóc, jeśli odejście od sieci 3G jest tak proste, jak zmiana niektórych ustawień urządzenia, co w niektórych przypadkach będzie miało miejsce.