Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W sondażach polscy konserwatyści narodowi cieszą się dobrą koniunkturą gospodarczą

W sondażach polscy konserwatyści narodowi cieszą się dobrą koniunkturą gospodarczą

Argument ten został zaostrzony jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej – szalejącej obecnie przed wyborami do parlamentu w Polsce zaplanowanymi na niedzielę 15 października – na pikniku politycznym zorganizowanym przed kamerami 8 lipca w podwarszawskim Pułtusku . . „Dziś nasz PKB [GDP] „Ekwiwalent na mieszkańca to 80% średniej unijnej (…), a wszystko dlatego, że świadczenia społeczne w Polsce są bardzo szerokie” – powiedział Jarosław Kaczyński, lider ogólnokrajowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, sprawującej władzę od 2015 roku . „Czy dziesięć lat temu wyobrażaliśmy sobie, że tak szybko dogonimy kraje Europy Zachodniej pod względem dochodu na mieszkańca?” Kontynuowano je 30 lipca podczas kolejnej wycieczki, tym razem do zachodniej wioski Bolagio.

Czytaj więcej Tylko subskrybenci Polski filtr podkreśla sprzeczności rządu w kwestiach imigracyjnych

Dane są realne i namacalne dla Polaków: kraj cały czas dogania swoich sąsiadów. Kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, była jednym z najmniej zamożnych państw członkowskich. Jej PKB w przeliczeniu na parytet siły nabywczej na mieszkańca stanowił połowę średniej UE. Tylko Litwa i Łotwa miały gorsze statystyki spośród dziesięciu krajów przystępujących w tym samym czasie. Dziś kraj ten przekroczył poziom życia Grecji, Portugalii, Słowacji i Węgier, a teraz depcze po Hiszpanii.

Polska dobiega końca „20 chwalebnych lat” – od czasu przystąpienia do UE – i nadszedł czas, aby narodowi konserwatyści PiS, którzy sprawują władzę od 2015 r., zebrali owoce: PKB wzrósł o 32% w latach 2015–2015. Do 2023 r. bezrobocie spadnie o połowę i obecnie osiągnie 5%. „Polska dogania Europę Zachodnią od czasu przejścia do gospodarki rynkowej. W 1990 r. nasz PKB na mieszkańca wynosił 30% niemieckiego, dziś mamy prawie 70%, ale udało się to osiągnąć w ciągu trzydziestu lat” – ekspert Ekonomista Witold Orłowski, profesor Akademii Vistula w Warszawie, zauważył, że „obie kwoty nie przekraczają ośmiu”.

READ  Komentarz Brunela: Nasza gospodarka działa, gdy konsumenci wybierają zwycięzców

Ważna rola funduszy europejskich

„Inne kraje Europy Środkowej doświadczyły tego samego zjawiska, a i tak osiągnęlibyśmy ten sam wynik, mniej lub bardziej szybko, gdyby miał inny rząd i inną politykę” – wyjaśniła Hana Sichy, główna ekonomistka Politika Insight. Centrum Analiz z siedzibą w Warszawie. Fundusze europejskie odegrały pewną rolę. Według ING Banku Fundusz Spójności w 2024 roku będzie stanowić 2% polskiego PKB. „Te inwestycje odegrały bardzo ważną rolę w budowie infrastruktury, bez której najprawdopodobniej nie doszłoby do tych inwestycji” – powiedział Witold Orłowski. To fakt, o którym Prawo i Sprawiedliwość milczy.

Masz 52,35% tego artykułu do przeczytania. Reszta dostępna jest wyłącznie dla abonentów.