Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

widok |  Czego nauczyłem się na Ukrainie

widok | Czego nauczyłem się na Ukrainie

Dowiedziałem się, że każdy członek personelu ambasady USA w Kijowie, na czele z naszą dzielną ambasador Brigitte Brink, zgłosił się na ochotnika do tej służby. Zostali oddzieleni od rodzin i całymi miesiącami mieszkali w pokojach hotelowych. Mają za zadanie nadzorować jedną z największych amerykańskich akcji pomocowych od czasu Planu Marshalla, zapewnić, że dziesiątki tysięcy pojedynczych sztuk amerykańskiego sprzętu wojskowego w rękach ukraińskich są odpowiednio rozliczane, odtworzyć ambasadę zniszczoną w przededniu rosyjskiej inwazji i monitorować rosyjskie zbrodnie wojenne – z których około 95 000 zostało jak dotąd udokumentowanych przez ukraińską prokuraturę.

Dowiedziałem się, jak to jest siedzieć w salach konferencyjnych i chodzić po korytarzach, które wkrótce zostaną zmiecione w proch przez rosyjskie pociski. We wtorek dołączyłem do grupy dyplomatycznej kierowanej przez administratora USAID Samanthę Power podczas wizyty w porcie w Odessie. Bauer spotkał się najpierw z ukraińskimi urzędnikami, aby omówić opcje logistyczne dla ich eksportu po wycofaniu się Putina z paktu zbożowego, a następnie z rolnikami, aby omówić takie kwestie, jak rozminowanie ich pól i wyeliminowanie ryzyka finansowego. Okazały budynek Zarządu Portu, w którym odbywały się spotkania, obiekt czysto cywilny, został zbombardowany dzień po naszym wyjeździe.

Dowiedziałem się, że Ukraińcy nie są zainteresowani przekształcaniem swojej wiktymizacji w tożsamość. Wiele lat temu w Belgradzie widziałem, jak serbski rząd konserwował ruiny swojego dawnego Ministerstwa Obrony, które zostało zbombardowane przez NATO podczas wojny w Kosowie w 1999 roku, zgodnie z jego żałosnym postrzeganiem tej wojny. Z kolei w Buczy, na przedmieściach Kijowa, które doświadczyło jednych z najgorszych okrucieństw podczas krótkiej rosyjskiej okupacji na początku wojny, obserwowałem budynki mieszkalne podziurawione kulami, które stały się nowoczesnymi przestrzeniami coworkingowymi. Jak powiedział Powerowi Anatolij Fiodoruk, burmistrz Buca: „Pamięć pozostanie we wspomnieniach, ale mieszkańcy chcą odbudować bez przypomnienia”.

READ  Wyciek Pentagonu mówi, że kontratak na Ukrainie może być „zbyt krótki”

Dowiedziałem się, że Ukraińcy raczej nie zamienią swojego suwerennego terytorium na zachodnie gwarancje bezpieczeństwa, nie mówiąc już o zawieszeniu broni z Moskwą. Pierwszego spróbowali w latach 90. z Memorandum Budapeszteńskim, zgodnie z którym przekazali Rosji arsenał nuklearny na swoim terytorium za bezzębne gwarancje ich integralności terytorialnej. Tego ostatniego próbowali równie bezzębnymi Porozumieniami Mińskimi po pierwszej rosyjskiej inwazji w 2014 roku. Celem polityki Zachodu powinno być zapewnienie Ukrainie potrzebnych jej środków militarnych ZwycięstwaZamiast naciskać na Ukrainę, by zrzekła się swoich praw do suwerenności i bezpieczeństwa w celu złagodzenia naszych obaw związanych z rosyjską eskalacją.

Dowiedziałem się, że mimo całej pomocy, jakiej udzieliliśmy Ukrainie, my jesteśmy rzeczywistymi beneficjentami relacji i oni są prawdziwymi beneficjentami. Ben Wallace, zwykle rozważny brytyjski sekretarz obrony, zasugerował po szczycie NATO w tym miesiącu, aby Ukraińcy okazywali swoim dostawcom broni więcej wdzięczności. To przywraca związek. Państwa NATO płacą za swoje długoterminowe bezpieczeństwo pieniędzmi, które są tanie, i amunicją, którą można wymienić. Ukraińcy liczą utracone życia i kończyny.