Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

widok | Rząd Polski powie wam, że jestem rosyjskim agentem. Nie wierz w to.

Radek Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego.

W latach 80. byłem młodym zesłańcem politycznym z komunistycznej Polski Podróż do okupowanego przez Sowietów Afganistanugdzie pisałem o okrucieństwach moskiewskiego pola bitwy i zwycięstwach mudżahedinów.

Później, jako wiceminister obrony nowo demokratycznej Polski w 1992 roku, mając 29 lat, pomogłem utorować Polsce drogę do NATO. Jako minister obrony (2005-2007) ja Odtajnienie map Układu Warszawskiego Pokazano spodziewane sowieckie ataki nuklearne w Europie Środkowej. jako minister spraw zagranicznych (2007-2014), I wdrożone polityki Co pomogło krajom byłego Związku Radzieckiego, w tym Ukrainie, zbliżyć się do Unii Europejskiej.

Te pozycje są standardową kwestią. Ale wspominam o tym tutaj jako środek informacyjny: kiedy obecny rząd w Warszawie ogłosi, że prowadzi śledztwo w sprawie mojej działalności jako rosyjskiego agenta, czego spodziewam się wkrótce, będzie to tylko pretekst do prymitywnego ataku politycznego na członka opozycji.

I nie będę jedyny. Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na jesień przyszłego roku, Niedawno uchwalona ustawa Utworzenie tak zwanego Rosyjskiego Komitetu Wpływów, skierowanego przeciwko wszelkiej opozycji, którą uzna za odpowiednią.

Chociaż komisja ta będzie działać poza odpowiednim nadzorem parlamentarnym i sądowym, Będzie mógł żądać monitoringu i pozyskiwać dane od służb bezpieczeństwa, instytucji państwowych i firm prywatnych. Będzie mógł powoływać świadków, którzy mogą okazać się podejrzani podczas jednej rozprawy. Wezwani nie będą mieli prawa do adwokata ani prawa do zachowania milczenia Nie ma prawa przedstawiania dowodów. Przewodniczący komisji, któremu wcześniej przyznano immunitet za ewentualne naruszenia prawa, Będzie pełnił funkcję prokuratora i sędziego.

Aha, i zapomniałem wspomnieć – architekci Kodeksu nigdy nie zadali sobie trudu zdefiniowania, co stanowi „rosyjskie wpływy”. Wydaje się, że niezależnie od decyzji komisji.

READ  Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzega, że ​​kryzys Evergrande w Chinach może dotknąć „cały świat”

Czy to brzmi jak niesława Komitet Działalności Antyamerykańskiej, która doprowadziła do tak wielu ekscesów w okresie zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych? Tak, z tą różnicą, że ta wersja będzie miała moc sądu karnego: chodzi o to, aby szybko rozpocząć pracę i zakończyć we wrześniu listą rywalizujących ze sobą polityków, którzy zostaną usunięci ze służby rządowej, jeśli zostaną uznani za winnych. Pewnego pięknego dnia w Warszawie możesz zostać wezwany do stawienia się w charakterze świadka i wyjść kilka godzin później, po pobieżnym przesłuchaniu, jako rosyjski agent, któremu od dekady nie wolno sprawować urzędu. Prawo teoretycznie dopuszcza odwołania, ale trafią one do sądów zdominowanych przez wiernych prawu i sprawiedliwości. Choć prezydent Andrzej Duda Sugerowane poprawki Złagodzenie ustawy, nawet gdyby zostało uchwalone, nie przeszkodziłoby komisji w osiągnięciu zamierzonego celu, jakim jest zdyskredytowanie opozycji.

Dlaczego partia rządząca robi to teraz? Odpowiedź jest jasna: wybory już za kilka miesięcy, a Prawo i Sprawiedliwość Spadek w sondażach. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników inflacji w Europie i Gospodarka zwalnia. Nawet podstawowa baza partii, składająca się głównie ze starszych, głównie wiejskich, w większości pobożnych wyborców katolickich, odnotowała bezprecedensowy poziom korupcji i nepotyzmu.

Prawo i Sprawiedliwość nauczyło się od innych autorytarnych populistów: jeśli twoi przeciwnicy sprawiają kłopoty, Po prostu ich zakazać. Jest więc prawdopodobne, że jednym z pierwszych celów ustawy będzie były premier Donald Tusk, lider głównej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej (do której też należę). flagi państwowe, którym patronuje partia rządząca, oskarżać Knappa ze zbyt bliskich stosunków niemieckich. A Klip z nim zawiera dwa słowa po niemiecku W przemówieniu na posiedzeniu CDU w 2021 roku został on pokazany ponad sto razy w czasie największej oglądalności w państwowej telewizji. (Państwowe media również atakowały mnie podobną obsesją.)

READ  Polscy nacjonaliści uzbrajają historię, starając się zachować aktualność

Wsparcie Polski dla Kijowa w walce z rosyjską agresją oraz hojność Polaków wobec ukraińskich uchodźców odwróciły uwagę od długotrwałych ataków partii rządzącej na instytucje demokratyczne. Służby bezpieczeństwa szpiegują polityków opozycji i dążą do ich zdyskredytowania. Prokuratorzy, pod nadzorem i poparciem rządu, nękają opozycję, jednocześnie chroniąc skorumpowanych urzędników. Trybunał Konstytucyjny był pełny i sparaliżowany, umożliwiając ustawodawcom skuteczną zmianę konstytucji według własnego uznania.

Zaufaj mi: tylko dlatego, że pomysł Tuska lub ja jestem rosyjskim agentem jest absurdalny, nie oznacza, że ​​Prawo i Sprawiedliwość nie będzie działać. Niedoszli autokraci w Warszawie już odsunęli się na bok Najtrudniejsze stwierdzenie Z Departamentu Stanu o stanie polskiej demokracji na przestrzeni wielu lat. Nie odstraszyła ich też utrata dziesiątek miliardów euro z funduszy unijnych zakazana przez Brukselę Z powodu ciągłych naruszeń praworządności w Warszawie. Członkowie partii rządzącej boją się nie tylko utraty władzy, ale także potencjalnych konsekwencji wieloletnich manipulacji polską konstytucją. Zrobią prawie wszystko, aby uniknąć pociągnięcia do odpowiedzialności.

Będziemy nadal walczyć w obronie naszej demokracji. Ale z pewnością pomogłoby, gdyby nasi przyjaciele w Europie i Stanach Zjednoczonych nadal przypominali naszemu rządowi, że Polska została zaproszona do przyłączenia się do zachodnich instytucji pod warunkiem, że pozostanie niezłomnie demokratyczna – i że odstąpienie od umowy może skutkować zawieszeniem członkostwa . Walcząc razem o prawo Ukrainy do wyboru własnej demokratycznej przyszłości, musimy być bardziej czujni w ochronie norm demokratycznych również w naszych krajach.