Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Współpraca ożywia wymianę handlową między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej – Global Times

Uczestnicy w hali 5 pierwszej chińskiej wystawy CEEC w 2019 r. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Ningbo Publicity Department

Współpraca między władzami lokalnymi i departamentami rządowymi z Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC) jest istotną siłą napędową, która pomaga ożywić handel i jest niezbędna w realizacji chińskiej propozycji zwiększenia importu z krajów Europy Środkowej i Wschodniej poprzez zakup towarów o wartości 170 miliardów dolarów im. Pięć lat, poinformowali w środę urzędnicy i eksperci na forum w Ningbo, we wschodnich Chinach, w prowincji Zhejiang.

Istnieje nacisk na osiągnięcie proponowanego przez Chiny celu importu towarów o wartości 170 miliardów dolarów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych pięciu lat, powiedział Wang Hongliang, doradca ds. europejskich w chińskim Ministerstwie Handlu (MOFCOM). Wang skomentował podczas Forum Polityki Współpracy Wewnętrznej między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią, równoległego wydarzenia organizowanego przez Chińską Akademię Nauk Społecznych, podczas drugich targów Chiny-CEEC i Międzynarodowych Targów Dóbr Konsumpcyjnych w Ningbo.

Cel został zaproponowany przez Chiny na lutowym szczycie Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Pekinie. Ponadto Chiny zamierzają podwoić swój import produktów rolnych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu pięciu lat i rozszerzyć handel produktami rolnymi o 50 procent w tym okresie.

Wysiłki te są postrzegane jako niezbędne do rozwiązania problemu nierównowagi handlowej między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym celu Wang powiedział na sympozjum: „Zapraszamy odpowiednie władze z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do przedstawienia krótkiej listy dostępnych produktów i wykwalifikowanych eksporterów”, zauważając, że osiągnięcie tak trudnego celu wymaga wsparcia i wysiłku wszystkich zaangażowanych stron. .

Dane Ministerstwa Gospodarki i Handlu pokazały, że handel Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przekroczył po raz pierwszy 100 miliardów dolarów w 2020 roku, przy średnim rocznym wzroście od 2012 roku o 8 procent rocznie. Ta stopa wzrostu znacznie przekroczyła ogólne tempo wzrostu handlu między Chinami a UE, które w 2020 r. wyniosło 4,9 proc.

READ  Loty Garuda z hubów do Perth, Melbourne – i Sydney mogą być następne

Dragan Pavlishevich, profesor nadzwyczajny na Xi’an Jiaotong University-Liverpool, powiedział w środę Global Times, że Chiny i kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą m.in. pracować nad rozszerzeniem wsparcia finansowego, takiego jak pożyczki dla firm, które chcą wejść na rynek chiński.

„Mogą też współpracować, aby tworzyć parki przemysłowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, których produkty będą konsumowane w Chinach. To wesprze restrukturyzację gospodarczą Chin i rozwój społeczeństwa konsumpcyjnego, a także skorzysta z możliwości porównawczych zalety (przynajmniej) niektórych krajów Europy Środkowo-Wschodniej ) ”, powiedział Pavlishevich.

Eksperci na spotkaniu podkreślili znaczenie współpracy na poziomie gmin i dyrekcji.

Liu Jian, inspektor Generalnej Administracji Celnej (GAC), powiedział, że GAC współpracuje z organami celnymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Grecji i na Węgrzech, nad umowami, które ostatecznie doprowadzą do większych ułatwień w handlu towarami. Wysiłki te ułatwią proces wprowadzania chińskich towarów do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Liu powiedział, że kolejnym krokiem będzie współpraca z polskimi organami celnymi w celu usprawnienia odprawy celnej pociągów towarowych między Chinami a Europą.

W 2020 r. produkty rolno-spożywcze krajów Europy Środkowo-Wschodniej przewożone przez pociągi towarowe Chiny-Europa do Chin wyniosły 21,51 mln USD, co stanowi wzrost o 158% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Liu powiedział Global Times, że istnieją problemy techniczne, które należy rozwiązać z ich zagranicznymi odpowiednikami, a efektem końcowym będzie ułatwienie przepływu handlu.

Dzięki praktycznemu wsparciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej powstała linia China-Europe Land Freight Line, która szybko śledzi towary do miejsc docelowych w Europie Środkowej i Wschodniej przez port w Pireusie w Grecji. Obecnie na tej trasie działa ponad 10 usług transportowych z ponad 30 pociągami towarowymi tygodniowo, co skraca cykl dostaw z siedmiu do 11 dni, zgodnie z oświadczeniem chińskiego giganta żeglugowego China COSCO Shipping dla Global Times w środę.

Zhao Gang, wiceprezes Pekińskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, powiedział na forum, że jest zaskoczony, iż współpraca pomiędzy podmiotami z Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej rozszerzyła się już na mniej znane sektory, takie jak zapobieganie katastrofom, geologia i technika rolnicza.

READ  Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: Ukraina apeluje o większą pomoc ze strony NATO w spotkaniu z USA; Putin mówi, że zachodnie sankcje są jak wypowiedzenie wojny Wiadomości ze świata

Współpraca objęła także różne regiony Chin, przy czym projekty związane z CEEC były realizowane w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, w północno-wschodniej prowincji Liaoning oraz w północno-chińskiej prowincji Hebei.

W ostatnich latach Chiny wprowadziły lub są w trakcie wprowadzania kilku rodzajów produktów rolnych, takich jak len i ogórek z Polski, jogurt z Bułgarii i gęsi Hortobagi z Węgier – mówi Yu Ge, pracownik naukowy Instytutu Cudzoziemców. Centrum Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi, które zabrało głos na forum.