Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyciąg z australijskiego konta emerytalnego pośród globalnego skandalu Adani

Wyciąg z australijskiego konta emerytalnego pośród globalnego skandalu Adani

Dziesiątki milionów dolarów australijskich oszczędności emerytalnych jest w tarapatach w związku z niedawnym skandalem z udziałem giganta wydobywczego Adani Group.

W ostatnich tygodniach indyjska firma znalazła się pod ostrzałem ze względu na oszukańcze praktyki, które spowodowały gwałtowny spadek zapasów.

Ale inwestorzy Adani nie są jedynymi, którzy ucierpieli; Główne fundusze emerytalne, w tym te dla pracowników rządowych i pracowników Commonwealth Bank, również znalazły się pod ostrzałem.

Fundusze te szukały wyższych zwrotów, inwestując na rynkach wschodzących, ale wydawało się, że odgryzły więcej, niż mogły przeżuć z Adani.

Wśród poszkodowanych jest kilka dużych funduszy emerytalnych, w tym fundusze dla pracowników rządowych w Queensland i pracowników Commonwealth Bank (CBA).

Nawet fundusz Future Fund o wartości prawie 243 miliardów dolarów, który miał wzmocnić długoterminową pozycję finansową Australii, zainwestował w dwie firmy Adani, które są obecnie warte ułamek ich pierwotnej wartości.

Grupa Aktywistów Klimatycznych siły rynkowe Różne fundusze zostały oskarżone o „zawidzenie swoich członków”, inwestując w firmę Adaniego pomimo jej „niedopuszczalnych planów ekspansji węgla”.

Raport Hindenburga, w którym podkreślono wątpliwe interesy Adaniego, utknął w martwym punkcie na lata przed dokonaniem tych inwestycji.

Jednak siły rynkowe odkryły również, że wpływ problemów Grupy Adani na te superfundusze jest ograniczony, choć nie bez znaczenia.

Dywersyfikacja ich udziałów kapitałowych oznacza, że ​​inwestycje Adani stanowią tylko niewielką część ich portfela inwestycyjnego.

Will Van de Paul, rzecznik zarządzania aktywami w oparciu o rynek, powiedział w niedawnym raporcie Stróż.

„Wykorzystywali oni pieniądze członków do wspierania niedopuszczalnych planów ekspansji węgla Adani, w tym katastrofalnej kopalni Carmichael, i nie dostrzegali rażącego ryzyka inwestycyjnego, które istniało przez lata, zanim zostały zidentyfikowane w raporcie Hindenburga”.

Market Force prowadzi kampanię mającą na celu zniechęcenie Australijczyków do inwestowania swoich ciężko zarobionych pieniędzy w firmy, które ich zdaniem szkodzą planecie.

READ  Czy powinieneś teraz naprawić swój kredyt mieszkaniowy?

Po pierwszym uruchomieniu kampanii Commonwealth Supercorp powiedział członkom, że ich oszczędności emerytalne zostały zainwestowane w Adani Ports. W ciągu kilku tygodni fundusz potwierdził, że zrezygnował z 10-milionowego udziału w konglomeracie.

„Po udanej kampanii społecznej, która przekonała 36 największych światowych banków do odrzucenia próśb Adaniego o pożyczkę, firma Adaniego ogłosiła pod koniec zeszłego roku, że sfinansuje swoją kopalnię węgla i projekt kolejowy”, powiedział MarketForce w raporcie.

„Oznacza to, że jest całkiem możliwe, że Adani może wykorzystać kapitał swoich inwestorów do sfinansowania budowy kopalni węgla, która zagroziłaby zaopatrzeniu w wodę, wyeliminowałaby prawa do ziemi tradycyjnych właścicieli i doprowadziła do śmiertelnego globalnego ocieplenia”.

Grupa Adani, która zarządza kontrowersyjną australijską kopalnią węgla Carmichael i projektem kolejowym w Queensland, stoi w obliczu wyprzedaży od 24 stycznia, kiedy raport amerykańskiego inwestora Hindenburg Research oskarżył grupę o angażowanie się w manipulacje akcjami i oszustwa księgowe.

Zarzuty znacząco wpłynęły na wartość Grupy Adani, a akcje siedmiu jej spółek notowanych na giełdzie straciły prawie 125 miliardów USD (182 miliardy AU) od czasu opublikowania raportu. Stanowi to ponad połowę całkowitej wartości konglomeratu.

Pomimo druzgocących zarzutów Grupa Adani odpowiedziała, publikując 413-stronicowy nakaz aresztowania, nazywając raport atakiem na Indie.

Jednak ta odpowiedź nie mogła zatrzymać spadku wartości firmy.

Znany ze swojej krótkiej sprzedaży i nadużyć korporacyjnych, Hindenburg twierdził, że nawet dziennikarze, politycy i obywatele byli zastraszani do wypowiadania się przeciwko Adani.

To wydarzenie spowodowało, że założyciel Adani, Gautam Adani, niegdyś najbogatszy człowiek w Azji, spadł w światowych rankingach najbogatszej listy. Chociaż wymienione podmioty grupy były stabilne, Adani zaprzeczył zarzutom i zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko Hindenburgowi.

Firma podjęła również kroki prawne przeciwko działaczowi na rzecz ochrony środowiska Benowi Penningsowi w Australii za spowodowanie strat w wysokości milionów dolarów podczas jego kampanii przeciwko wydobyciu węgla.

READ  Detaliści wydają świąteczne ostrzeżenie, ponieważ idealna burza powoduje opóźnienie

Ponadto podmiot stowarzyszony Adani złożył pozwy karne o zniesławienie przeciwko dwóm dziennikarzom z CNBC TV18, oskarżając ich o nadawanie „wyjątkowo złośliwego, zniesławiającego i fałszywego” reportażu.

Al-Adani oświadcza, że ​​szanuje wolność prasy i ma prawo do obrony przed zniesławiającymi lub wprowadzającymi w błąd wypowiedziami, wcześniej korzystając z tych praw w granicach prawa.