Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyjaśnienie: Czy każdy stan w Australii otrzymuje sprawiedliwy udział w dawkach szczepionki Covid? | Wiadomości z Australii

Stany skrytykowały rząd federalny za porozumienie „pod stołem”, w ramach którego do NSW wysłano dodatkowe dawki Pfizera, twierdząc, że wadą należy pilnie zająć się.

dane Opublikowane przez ABC W poniedziałek wieczorem zasugerowano, że 45% dawek Pfizera zostało rozprowadzonych przez stanową sieć podstawowej opieki zdrowotnej pod koniec sierpnia, mimo że stan jest domem dla zaledwie 32% populacji Australii.

Historia wywołała nową rundę konfliktów między stanami o to, kto został zaszczepiony, kiedy i dlaczego.

Czy NSW otrzymało dodatkowe szczepienia od rządu federalnego?

Tak naprawdę.

W lipcu rząd ogłosił, że wybuch epidemii delta spowoduje, że stan otrzyma „dostawę” zarówno szczepionek Pfizer, jak i AstraZeneca, z których 150 000 zostanie wysłanych do stanu.

Następnie w sierpniu pojawiła się kolejna informacja, że ​​rząd podpisał umowę z Polską dotyczącą zabezpieczenia dodatkowego miliona dawek od firmy Pfizer, Z 530.000 z nich poświęconych stanowi Nowa Południowa Walia.

Według danych opublikowanych przez analityka ABC, Casey Briggs, które nie zostały opublikowane przez Departament zdrowie, w sumie 3 410 215 dawek Pfizera podano w NSW do 29 sierpnia, z około 9,5 miliona w całym kraju.

Czy to więcej niż na mieszkańca?

Tak naprawdę.

3 410 215 dawek firmy Pfizer z ogólnej liczby 9 481 547 przyjętych stanowi 35,9% całkowitej dawki krajowej, w porównaniu z udziałem w populacji wynoszącym 32%.

Gdyby dawki były rozdzielone w przeliczeniu na mieszkańca, NSW otrzymałoby 32% całości, czyli około 376 000 mniej dawek.

Zgodnie z liczbą dawek Pfizera dystrybuowanych za pośrednictwem sieci lekarzy pierwszego kontaktu, kliniki NSW rozdystrybuowały 810 039 dawek Pfizera z łącznej liczby około 1,9 miliona – około 41% udziału.

Operacja Covid Shield – krajowy program szczepień – mówi, że w lipcu i sierpniu przydział szczepionek Pfizer został przyznany NSW w odpowiedzi na wybuch epidemii delta.

„Ta odpowiedź obejmowała również szybkie wdrożenie 260 ogólnych praktyk, które Pfizer zapewnia w NSW, tworząc więcej punktów obecności i dostarczając dodatkowe dawki do NSW”.

Więc kto to przegapił?

Aby dostarczyć dawki do NSW, inne stany otrzymywały mniej na mieszkańca.

Queensland, WiktoriaWA, SA i SA otrzymały mniej na mieszkańca w lipcu i sierpniu.

Czy to była „tajna umowa”?

Podczas gdy rząd federalny ogłosił dodatkowe dawki NSW z umowy z Polską oraz dodatkowe 150 000, które zostały dostarczone na początku wybuchu epidemii w NSW, „kwalifikacja” dodatkowych klinik lekarzy pierwszego kontaktu nie spotkała się z wielkimi fanfarami.

Daniel Andrews powiedział, że nie przeszkadzały mu polskie przydziały, ale „setki tysięcy szczepionek”, które trafiły do ​​gabinetów lekarskich.

„Dodatkowe zadania, które zostały im powierzone publicznie, publicznie i wyraźnie przejrzyste, to była dobra rzecz, nie zazdrościliśmy im tego. Ale bądźmy szczerzy, o tym mówię o tych miksturach, my” mówimy o tajnych ustaleniach, które w przeciwnym razie nie są prawdziwe,” powiedział Andrews.

Co mówi rząd federalny?

Premier, Scott Morrison, odrzucił sugestię, że NSW otrzymała specjalne traktowanie, twierdząc, że dawki zostały tam wysłane w odpowiedzi na wybuch epidemii, co miało miejsce również w przypadku Victorii.

Twierdził również, że oparł się wezwaniom premiera Nowej Południowej Walii o przekierowanie większej ilości dawek do stanu z innych jurysdykcji.

Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że dawki zostały rozdzielone do NSW w celu „ratowania życia” i powiedział, że Victoria otrzymała również 150 000 dodatkowych dawek na wybuch epidemii i więcej dawek z klinik rządowych niż na mieszkańca.

„Każdy stan i każde terytorium otrzymuje przydział na mieszkańca, a tam, gdzie, ponadto, wybucha epidemia, tak jak w przypadku Victorii, której nadaliśmy priorytet, gdy wybuchła epidemia, upewniliśmy się, że ratowanie życia było w centrum tego, co my robiliśmy.”

Hunt nie wyjaśnił, dlaczego w NSW pojawia się więcej gabinetów lekarskich, ale nie w Victorii.

Czy błąd zostanie naprawiony?

Operation Covid Shield – program szczepień kierowany przez zespół Johna Frewina – mówi, że aplikacja „nie wpłynie na całkowite przydziały w trakcie programu”.

Opisywany jako „wąż jedzący kozy” – NSW zyskuje teraz więcej z powodu wybuchu, ale skończy się z mniejszą ilością, aby zrównoważyć rzeczy.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

Rzecznik programu szczepionek powiedział, że w tym miesiącu będzie działać więcej przychodni lekarzy rodzinnych w innych stanach, co zbiegnie się z dodatkowymi szczepionkami Pfizera przychodzącymi z Wielkiej Brytanii i Singapuru oraz dostawami z Moderny.

„Aby zrównoważyć przekierowania do NSW, wprowadzenie witryn podstawowej opieki zdrowotnej w innych jurysdykcjach zostanie przyspieszone we wrześniu, aby znacznie zwiększyć liczbę punktów obecności firmy Pfizer, a dodatkowe dawki zostaną udostępnione tym witrynom” – powiedział rzecznik firmy.

Premier ACT Andrew Barr przyznał to w piątek, mówiąc, że terytorium otrzyma większy udział mieszkańców z umowy z Wielką Brytanią, ponieważ uzyskało mniej w ramach umów z Polską i Singapurem.

„W całej Australii trwa przywracanie równowagi” – powiedział Barr.

Więc na czym dokładnie polega problem?

Cóż, to wyścig, widzisz.

Teraz, gdy NSW jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów 70 i 80% przed innymi jurysdykcjami, przywódcy stanów i terytoriów chcą jasno powiedzieć, że wszelkie opóźnienia w osiągnięciu tych celów są winą rządu federalnego, który kontroluje dostawy szczepionek.

READ  Australijski startup A Cloud Guru został sprzedany firmie Pluralsight w ramach ogromnej transakcji finansowej