Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zełenski wzywa przywódców Polski do przekroczenia granicy, aby rozwiązać protest rolników |  Wiadomości, sport, praca

Zełenski wzywa przywódców Polski do przekroczenia granicy, aby rozwiązać protest rolników | Wiadomości, sport, praca

Polscy rolnicy, wściekli na politykę rolną UE i tani import Ukrainy, który ich zdaniem podważa ich źródła utrzymania, 9 lutego w ramach protestu jeżdżą swoimi ciężkimi ciągnikami przed biurem wojewody w Poznaniu. zdjęcie AP)

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Ukrainy wezwał w środę polskich przywódców, aby spotkali się z nim na wspólnej granicy w celu rozwiązania blokady prowadzonej przez polskich rolników protestujących przeciwko importowi ukraińskiej żywności, twierdząc, że utrudnia to transport broni ukraińskim żołnierzom.

Tymczasem polskie władze wyraziły zaniepokojenie po tym, jak podczas protestów pojawiły się hasła wychwalające prezydenta Rosji Władimira Putina i jego wojnę z Ukrainą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w mediach społecznościowych, że ma nadzieję, że proponowane przez niego spotkanie graniczne z premierem Polski Donaldem Tuskiem i przedstawicielem Unii Europejskiej odbędzie się przed drugą rocznicą sobotniej inwazji Rosji na Ukrainę.

„To jest bezpieczeństwo narodowe” – powiedział Zełenski. „Jestem gotowy stanąć na granicy z naszym rządem”.

Nie było natychmiastowej reakcji polskiego rządu.

Polska, członek NATO i Unii Europejskiej, jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy od czasu rozpoczęcia przez Rosję masowej inwazji 24 lutego 2022 r., przyjmując nieograniczoną liczbę uchodźców i dostarczając Ukrainie broń.

Polacy, dla których dotychczasowe represje Moskwy są głęboko zakorzenione w pamięci pokoleniowej, w dużej mierze popierają Ukrainę. Jednak napięcie rośnie, ponieważ polscy rolnicy obwiniają import ukraińskiego zboża i innej żywności za spadające ceny i pogorszenie ich źródeł utrzymania.

Polscy rolnicy znaleźli się wśród rolników w całej Europie, którzy protestowali przeciwko konkurencji ze strony Ukrainy oraz polityce UE w zakresie ochrony środowiska, która ich zdaniem zwiększy koszty produkcji.

W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski oświadczyło, że według niego grupy ekstremistyczne próbują kontrolować ruch protestacyjny „Być może pod wpływem rosyjskich agentów”. Zauważyłem „Największe zaniepokojenie budzi pojawienie się antyukraińskich haseł i haseł wychwalających Władimira Putina i wojnę, którą prowadzi”.

READ  William C. kciuk | Wiadomości, sport, praca

We wtorek traktor podczas protestu na Śląsku w południowej Polsce niósł radziecką flagę i baner z napisem: „Putin, napraw sprawę z Ukrainą, Brukselą i naszymi władcami”. Dziennik Gazeta Wyborcza opublikował zdjęcie.

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kirwiński podniósł sztandar „skandal” Powiedział, że policja natychmiast je zabezpieczyła, a sprawę prowadzi Prokuratura.

„Nie będzie zgody na taką działalność przestępczą”. Powiedział.

Polskie prawo może karać publiczne propagowanie totalitaryzmu karą do trzech lat więzienia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło organizatorów protestu „Aby ich zidentyfikować i wyeliminować z ruchu”. Inicjatorzy przekonują, że jest to konieczne ze względu na interesy Polski.

„Obecna sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władimira Putina na Ukrainę i zakłóceń w gospodarce światowej, a nie dlatego, że Ukraińcy bronią się przed agresją”. Ministerstwo podało.

We wtorek część protestujących rolników na granicy rozsypała ukraińskie zboże.

Zełenski to nazwał „Zboża, które nasi rolnicy uprawiają z wielkim trudem, pomimo wszystkich trudności związanych z brutalną agresją rosyjską”.

Dzisiejsze najświeższe informacje i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej