Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zróżnicowana dieta roślinna okazuje się kluczem do zwalczania chorób niezakaźnych i zmian klimatycznych

Zróżnicowana dieta roślinna okazuje się kluczem do zwalczania chorób niezakaźnych i zmian klimatycznych

W recenzji narracyjnej opublikowanej w Składniki odżywczeNaukowcy z Włoch omawiają korzyści zdrowotne i środowiskowe diety roślinnej oraz wyzwania związane z potencjalnym przejściem na nią.

Ponadto omówiono w nim czynniki związane z przystępnością cenową i akceptowalnością PBD oraz zaproponowano zalecenia dla decydentów dotyczące aktualizacji aktualnych wytycznych żywieniowych.

Pobyt: Badanie korzyści i barier diet roślinnych: zdrowie, wpływ na środowisko oraz dostępność i akceptowalność żywności. Źródło zdjęcia: Chay_Tee/Shutterstock.com

tło

Dziś świat stoi w obliczu połączenia trzech pandemii: otyłości, niedożywienia i zmian klimatycznych, które są wspólnie określane jako „globalna pandemia”. Głód w dalszym ciągu dotyka 150 milionów dzieci na całym świecie, a otyłość dotyka około dwóch miliardów ludzi.

Szczególnie niepokojące jest stopniowe przechodzenie od diet tradycyjnych do „diet zachodnich” zawierających wyższą zawartość sodu, tłuszczów nasyconych, cukru i mięsa, które, jak wykazano, są powiązane z różnymi schorzeniami (w tym otyłością), a także przedwczesną umieralnością z jakiejkolwiek przyczyny .

Zdrowie ludzkie jest dodatkowo zagrożone utratą różnorodności biologicznej, wyczerpywaniem się zasobów naturalnych i globalnym ociepleniem, co zagraża bezpieczeństwu i jakości żywności, co ostatecznie sprzyja nieoptymalnym wzorcom żywieniowym.

Uważa się, że spożywanie zbilansowanej diety bogatej w warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i tłuszcze nienasycone, z minimalną ilością ryb i drobiu oraz bez czerwonego mięsa, przetworzonej żywności i cukru, zapewni zrównoważony rozwój zdrowia ludzkiego i środowiska.

Wiadomo, że na całym świecie przyjmuje się kilka PBD różniących się składem, takich jak dieta wegetariańska pisco, dieta wegetariańska ovo-lakto, dietetyczne podejście do zatrzymania nadciśnienia (DASH), dieta śródziemnomorska, dieta nowoskandynawska i dieta planetarna. Dieta.

Wzorce żywieniowe zależą od osobistych wartości, preferencji i dostępności żywności, a na te aspekty z kolei wpływa polityka społeczna i gospodarcza. Dlatego niezwykle istotne jest wdrożenie odpowiednich polityk wspierających zdrowie jednostki.

Aby sprostać tej potrzebie, badacze dokonali przeglądu wpływu przyjęcia PBD na aspekty zdrowotne, środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, badając, czy PBD może osiągnąć te cele, przedstawiając jednocześnie zalecenia dotyczące polityki zdrowotnej.

READ  Nowe spojrzenie na wytwarzanie nanokanałów przy użyciu femtosekundowych impulsów laserowych

Wpływ PBD na zdrowie i środowisko

Biorąc pod uwagę coraz częstsze stosowanie PBB, ważne jest zbadanie ich bezpieczeństwa, korzyści i wskazań. Chociaż długoterminowe badania nad wpływem PBD na kontrolę masy ciała są ograniczone, dowody z badań przekrojowych, przeglądów systematycznych i metaanaliz sugerują, że przyjęcie PBD wspomaga utratę wagi i zmniejsza otyłość ciała w porównaniu z wegetarianami i niewegetarianami. Diety wszystkożerne.

Wiadomo, że otyłość jest czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia (CVD) i cukrzyca typu 2 (T2DM). Metaanalizy konsekwentnie podkreślają korzyści PBD w zmniejszaniu markerów CVD, takich jak cholesterol całkowity, lipoproteiny o małej gęstości i apo-B, bez różnicy w poziomach triglicerydów w porównaniu z dietami wszystkożernymi.

Chociaż niektóre badania dostarczają sprzecznych dowodów, w innych stwierdzono, że u osób przyjmujących PBD ryzyko rozwoju chorób układu krążenia jest o 15% niższe, przy niższym ryzyku śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych i z jakiejkolwiek przyczyny.

Wykazano również, że PBD, takie jak dieta wegetariańska, dieta śródziemnomorska i niskotłuszczowa dieta wegetariańska, znacząco zmniejszają poziom hemoglobiny glikozylowanej (HbA1c) u pacjentów z T2DM w porównaniu z dietami wszystkożernymi i niskoenergetycznymi.

Chociaż PBD mogą zwiększać ryzyko niedoborów witaminy B12, wapnia, cynku, selenu, żelaza, niacyny i jodu, dobrze zaplanowana dieta wegetariańska obejmująca różnorodne rodzaje żywności może pomóc w osiągnięciu adekwatności żywieniowej.

Należy pamiętać, że alternatywne pokarmy roślinne, takie jak soki, żywność z dodatkiem cukru i potrawy smażone, są uważane za niezdrowe PBDE i mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia i T2DM.

Wykazano, że poza zdrowiem wzorce żywieniowe wpływają również na środowisko. Wykazano, że przejście z diety zachodniej na PBB skutkuje zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych (22%), zużyciem wody (18%) i użytkowaniem gruntów (28%), co wskazuje na zmniejszenie spożycia paszy dla zwierząt i zwiększenie spożycia roślin. Żywność zawierająca niezbędne składniki może zmniejszyć szkody dla środowiska. Jednakże związek pomiędzy przejściem na dietę wegetariańską a spożyciem wody nie został jeszcze dokładnie zbadany.

READ  Metoda inspirowana technologią kwantową ujawnia obrazy ukryte w szumie

Przystępność cenowa i akceptowalność

Na wybory żywieniowe wpływa kilka czynników, w tym czynniki społeczne i kulturowe, indywidualne preferencje smakowe i edukacja, a także przystępność cenowa, wygoda, akceptowalność i łatwość dostępu do żywności.

Dowody sugerują, że przejście z obecnych diet na PBDE wiąże się ze zwiększonymi kosztami w krajach o niższych średnich dochodach; Dlatego przyjęcie BZ może być łatwiejsze w krajach o wysokich dochodach.

Stwierdzono, że PBD są bardziej akceptowalne w krajach o niższych średnich dochodach niż w krajach o wysokich dochodach ze względów społecznych, ekonomicznych, etycznych lub religijnych. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że skupienie się na lokalnej i optymalnej diecie doprowadzi do przyjęcia zrównoważonego wzorca odżywiania, który spełnia wymagania zdrowotne i środowiskowe.

Zalecenia dla decydentów

Wyniki badań światowych wzywają do uwzględnienia czynników środowiskowych, społecznych i kulturowych w wytycznych żywieniowych opartych na żywności (FBDG), poza samymi czynnikami związanymi ze zdrowiem.

W przyszłości kraje powinny opracować FBDG integrujące te aspekty i rozpowszechniać je wśród odbiorców za pośrednictwem mediów i edukacji. Ponadto do zdrowego spożycia żywności można zachęcać poprzez dotacje i podatki.

Wniosek

Niniejszy przegląd koncentruje się na potencjalnym wpływie przyjęcia PBD na zdrowie ludzkie i środowisko oraz podkreśla bariery związane z takim przejściem.

Wnioski z tego przeglądu podkreślają potrzebę dialogu między naukowcami, decydentami i innymi zainteresowanymi stronami w celu wspierania rozwoju spójnej polityki, która definiuje akceptowalne i zrównoważone systemy żywnościowe na poziomie regionalnym, zaspokajając w ten sposób potrzeby rosnącej populacji globalnej.