Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bank Światowy pożycza Polsce dodatkowe 250 mln euro na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Bank Światowy pożycza Polsce dodatkowe 250 mln euro na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Bank Światowy pożyczy Polsce dodatkowe 250 mln euro (1,1 miliarda złotych) na sfinansowanie rządowego programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest rozwiązanie problemu złej jakości powietrza w kraju poprzez zapewnienie dotacji dla gospodarstw domowych na modernizację systemów grzewczych i poprawić izolację.

„Podpisaliśmy umowę z Bankiem Światowym o wartości 250 mln euro na finansowanie Programu Czyste Powietrze” – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański po uczestnictwie w Wiosennym Spotkaniu Prezesów Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Domański ujawnił, że o wyzwaniach stojących przed światową gospodarką, w tym o rosnących nierównościach, rozmawiał także z prezesem Banku Światowego Ajayem Bangą.

Wcześniej, w 2021 r., Bank Światowy pożyczył Polsce taką samą kwotę, 250 mln euro, na plan „Czyste powietrze”, zainicjowany po raz pierwszy w 2018 r. przez poprzedni rząd PiS.

Z budżetem 103 miliardów złotych (22,5 miliarda euro) na lata 2018-2029 program ma być największym tego typu w Europie. Większość środków pochodzi z połączenia budżetu państwa i funduszy UE.

Został wprowadzony w odpowiedzi na to, że Polska cierpi z powodu jednego z najgorszych na kontynencie zanieczyszczeń powietrza, które co roku powodują dziesiątki tysięcy przedwczesnych zgonów. Za główną przyczynę uważa się spalanie węgla, które jest w Polsce częstsze niż w innych krajach europejskich.

Program umożliwia właścicielom domów uzyskanie dotacji, na przykład na wymianę starych grzejników węglowych na czystsze alternatywy. Na przestrzeni lat był on stopniowo rozszerzany, aby zapewnić większe dotacje na szerszą gamę produktów, takich jak pompy ciepła.

READ  Brutalny czyn pasażerów podczas lotu z Gold Coast do Melbourne został ostro skrytykowany w mediach społecznościowych

Do połowy ubiegłego roku do programu wpłynęło 680 tys. wniosków, a łączna kwota dofinansowania wyniosła 17 miliardów złotych (3,93 miliarda euro).

Na początku tego miesiąca Ministerstwo Klimatu nadzorujące program ogłosiło, że od tego czasu liczba wniosków wzrosła do 832 000, z czego 690 000 zostało zatwierdzonych.


Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Greenpeace Polska / flickr.com (pod Wsparcie CC BY-ND 2.0)