Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bezwartościowa „kupa gruzu” warta miliardy

Bezwartościowa „kupa gruzu” warta miliardy

Australijski górnik twierdzi, że jego zapasy bezwartościowego gruzu są obecnie warte 2 miliardy dolarów.

Ze wstępnych wyników pierwszego na świecie badania udostępnionego agencji Reuters wynika, że ​​rtęć pochodząca z nielegalnego i słabo regulowanego wydobycia złota wpływa na ssaki lądowe w głębi lasów deszczowych Amazonii. Christy Kilburn ma więcej.

Wartość ruin Northern Star została poddana przeglądowi po zatwierdzeniu rozbudowy Supermit Mill w Kalgoorlie w stanie Waszyngton, co obniżyło koszty przetwarzania złota i zamieniło wcześniej nieekonomiczne złoża w dojne krowy.

Spółka wydobywająca złoto, jedna z największych na świecie firm wydobywczych działająca w Australii Zachodniej, Terytorium Północnym i na Alasce, podjęła w czwartek niezwykły krok, aby „zwrócić” wartość akcji, którą w 2021 r. uznała za bezwartościową po przejęciu innego wydobywającego złoto Saracena. W czasach, gdy cena złota była znacznie niższa, a ekonomika przerobu zapasów nie kumulowała się.

Były dyrektor generalny Northern Star Bill Piment i dyrektor generalny Saracen Miners Raleigh Finlayson. Zdjęcie: Colin Murty/Australijczyk

w tym Raport roczny 2023 W czwartek prezes Northern Star Stuart Tonkin powiedział, że zapasy znajdują się tuż obok zakładu, co oznacza, że ​​po zakończeniu rozbudowy zakładu wartość zapasów zostanie zrealizowana, ponieważ można je przetworzyć „za znacznie mniej” niż 20 dolarów za tonę .

„Więc widać marżę gotówkową w przypadku tych akcji. Mówimy o kilku miliardach dolarów „, powiedział pan Tonkin. dziewięć Gazety.

W czerwcu spółka Northern Star ogłosiła, że ​​podwoi produkcję złota w zakładzie, dzięki czemu projekt w Kalgoorlie stanie się największym tego typu projektem w Australii i piątym co do wielkości na świecie po jego ukończeniu do 2029 r.

Po ogłoszeniu cena akcji spółki wzrosła o 5,4 procent do 11,17 dolarów.

Złoże złota nad jeziorem Kirkland w Bendigo w stanie Wiktoria. Zdjęcie: Carla Goetgens/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images

Zyski spółki produkującej złoto za rok 2023 wyniosły 585 mln dolarów, co oznacza wzrost o 29 proc. Przychody wzrosły o 8,5 procent do 4,1 miliarda dolarów, podczas gdy EBITDA wzrosła o 10 procent do 1,9 miliarda dolarów.

READ  Płace minimalne rosną, ale wolniej – Carlos Vacas Soriano i Christine Omayer-Pintar بين

Rynki finansowe są zwykle sceptyczne wobec ponownych rozliczeń – gdy firma zwiększa swoje zyski ze względu na przyszłe koszty, których nie musi już ponosić – ale analityk Baringway, Dan Morgan, powiedział, że w tym przypadku przeoczenie wartości akcji Northern Star byłoby „ błąd.” „.

Morgan powiedział, że może to oznaczać, że górnicy mają więcej materiału opłacalnego ekonomicznie, niż wcześniej sądzono.

Powiedział Nine Newspapers: „Zapowiada to i potencjalnie bardziej korzystny może być wpływ rozszerzenia mielenia na zasoby w wyrobisku. Wydobywane i przechowywane są zarówno wydobywane zasoby, jak i minerały odpadowe. Czy doprowadzi to do wzrostu fizycznego rezerwa i przedłużenie życia w czasie?” czas?