Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Płace ogółem w Polsce wzrosły o 6,6% rok do roku w pierwszym kwartale

Płace brutto w Polsce wzrosły o 6,6% rok do roku do 5.681,56 zł (1247,45 euro) w pierwszym kwartale, podał GUS 12 maja.

Odczyt pokazuje przyspieszenie wzrostu płac po wzroście miesięcznych wynagrodzeń brutto o 5% rok do roku w czwartym kwartale. Oznacza to ożywienie po najgorszej pandemii koronawirusa (COVID-19), która obniżyła popyt na pracę i osłabiła wzrost płac.

W ujęciu kwartalnym wzrost płac zmniejszył się do 4,1% po wzroście o 5,6% w ujęciu kwartalnym w październiku i grudniu.

W roku 2020 polskie wynagrodzenie brutto wyniosło średnio 5.167,47 złotych, co oznacza wzrost o 5%. To wyraźnie mniej niż stopa ekspansji 7,2% odnotowana w 2019 roku.

Poprawiają się perspektywy wzrostu płac na rynku pracy. Polska gospodarka ponownie się otworzyła po tragicznej wiośnie nowych zakażeń koronawirusem, kiedy to na początku kwietnia liczba nowych zachorowań sięgnęła ponad 35 tys.

Polska miała również jeden z najwyższych współczynników umieralności w Europie i jeden z najwyższych w porównaniu z latami poprzedzającymi pandemię.

Rząd stopniowo przywraca gospodarkę w maju, a pod koniec miesiąca powraca jadalnia, edukacja dla wszystkich dzieci lub kluby fitness, choć nadal podlega on rygorystycznym reżimom bezpieczeństwa.

GUS podał pod koniec stycznia, że ​​w wyniku pandemii produkt krajowy brutto Polski spadł w 2020 roku tylko o 2,7%.

Oczekuje się, że w 2021 r. Ożywienie gospodarcze na poziomie około 3% -4% będzie napędzane konsumpcją gospodarstw domowych, w wyniku powrotu wynagrodzeń do szybszego wzrostu i powrotu bezrobocia do normalnego poziomu.

READ  Podczas wizyty w Kijowie prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podkreśla swoje strategiczne zaangażowanie na rzecz Ukrainy