Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny już drugi dzień wysyłają okręty wojenne i samoloty wokół Tajwanu

Chiny już drugi dzień wysyłają okręty wojenne i samoloty wokół Tajwanu

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że trzy chińskie okręty wojenne wpłynęły na wody wokół wyspy, podczas gdy myśliwiec i helikopter przeciw okrętom podwodnym przekroczyły strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy (ADIZ).

Na kilka godzin przed tym, jak Tsai spotkała McCarthy w Los Angeles w drodze powrotnej z Ameryki Łacińskiej, chiński lotniskowiec Shandong przepłynął przez południowo-wschodnie wody Tajwanu w drodze na zachodni Pacyfik.

Tsai powiedziała dziennikarzom, że jej rząd jest zaangażowany w zapewnienie „wolnego i demokratycznego sposobu życia mieszkańcom Tajwanu”, zanim opuściła Los Angeles, gdzie zatrzymywała się w drodze powrotnej z Ameryki Łacińskiej.

„Mamy również nadzieję, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać pokój i stabilność między obiema stronami” – dodała.

Pekin powiedział w piątek, że „Tajwan jest niezbywalną częścią Chin” po wielokrotnych ostrzeżeniach przed spotkaniem.

„Suwerenność i integralność terytorialna Chin nigdy nie zostaną podzielone” – powiedziała rzeczniczka MSZ Mao Ning na regularnej konferencji prasowej.

Przyszłość Tajwanu leży w zjednoczeniu z ojczyzną”.

Dziennikarze AFP na wyspie Pingtan, najbliższej chińskiej placówce na Tajwanie, widzieli statek wojskowy i co najmniej trzy wojskowe helikoptery przelatujące przez cieśninę w piątek po południu.

Srebrnoszary holownik Dongtuo-859 płynął na południe, około 1 kilometra od brzegu, podczas gdy dwa samoloty leciały na północ nad wodą na stosunkowo małej wysokości.

Nie było od razu jasne, czy posunięcia te stanowią impuls do regularnych patroli Pekinu w okolicy.

– wyciszona odpowiedź –

W sierpniu ubiegłego roku Chiny rozmieściły okręty wojenne, rakiety i myśliwce wokół Tajwanu w swoim największym pokazie siły od lat, po podróży na wyspę poprzedniczki McCarthy’ego, Nancy Pelosi.

Reakcja Pekinu na spotkanie Tsai-McCarthy była jak dotąd bardziej wyciszona, a chińskie wtargnięcia do ADIZ w ciągu ostatnich dwóch dni nie przekroczyły normalnego tygodnia.

Ale Tajwan pozostaje w pogotowiu, a premier Chen Shenjin ostrzegł w piątek, że agencje obrony i bezpieczeństwa Tajpej uważnie obserwują rozwój sytuacji.

READ  Rzeczniczka Borisa Johnsona, Allegra Stratton, została schwytana w filmie śmiejącym się na przyjęciu bożonarodzeniowym na Downing Street

W czwartek tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że wokół Cieśniny Tajwańskiej zauważono trzy okręty wojenne, a helikopter chińskiej marynarki wojennej również przeleciał przez wyspę ADIZ.

Oferta wywołała telefony ze Stanów Zjednoczonych z prośbą do Chin o „zaprzestanie presji militarnej, dyplomatycznej i gospodarczej na Tajwan i zamiast tego zaangażowanie się w znaczącą dyplomację”.

ADIZ to nie to samo, co terytorialna przestrzeń powietrzna Tajwanu, w tym znacznie większy obszar, który pokrywa się z częścią chińskiego ADIZ, a nawet z częścią kontynentu.

– Udane spotkanie –

McCarthy, który zajmuje drugie miejsce w prezydencji Stanów Zjednoczonych, pierwotnie planował sam pojechać na Tajwan, ale zamiast tego wybrał spotkanie z Tsai w Kalifornii.

Decyzja jest postrzegana jako kompromis, który zapewniłby poparcie Tajwanu, ale uniknąłby zaognienia napięć z Chinami, co według analityków jak dotąd okazało się sukcesem.

„Bardzo często spotykaliśmy się z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi podczas operacji tranzytowych” – powiedziała Tsai w czwartek.

„Mam również nadzieję, że strona chińska może wykazać się powściągliwością i nie reagować przesadnie” – dodała.

McCarthy obiecał, że amerykańska sprzedaż broni Tajwanowi – która rozgniewała chińskich przywódców – będzie kontynuowana, co, jak powiedział, było sprawdzoną strategią odstraszania agresji.

„To kluczowa lekcja, której nauczyliśmy się na Ukrainie”, powiedział, „że idea sprawiedliwych sankcji w przyszłości nie powstrzyma nikogo”, kto chce iść na wojnę.

– Kary –

W piątek Chiny nałożyły sankcje na de facto ambasadora Tajpej w USA, Hsiao Bi-Kim, zakazując jej wjazdu do Chin i oskarżając ją o „celowe podżeganie do konfrontacji w Cieśninie”.

Tajwan potępił sankcje, mówiąc, że Pekin próbuje „dalszego tłumienia międzynarodowej przestrzeni naszego kraju”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu stwierdziło w oświadczeniu, że „przymus i ucisk nie zmienią obiektywnych faktów, a jedynie wzmocnią wiarę naszego rządu w przestrzeganie wolności i demokracji”.

Pekin ogłosił również sankcje wobec Hudson Institute, konserwatywnego think tanku z siedzibą w Waszyngtonie, a także Biblioteki Prezydenckiej Ronalda Reagana, która była gospodarzem spotkania.

READ  Pożar kopalni w Rosji zabija co najmniej 11 osób, dziesiątki więzi pod ziemią

Obie organizacje mają obecnie zakaz angażowania się w transakcje i współpracę z chińskimi podmiotami.

Tajwan powiedział w czwartek, że chińskie statki straży przybrzeżnej „zakłócały” handel, przeprowadzając kontrole na miejscu statków towarowych i pasażerskich.

Tsai powiedziała, że ​​zespół ds. bezpieczeństwa narodowego w Tajpej „ściśle monitoruje sytuację”, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich statków „i zapobiec ingerencji Chin na naszych wodach terytorialnych”.

pur-ssy/noga