Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Citi spodziewa się, że stopa inflacji w Polsce wyniesie 4,4-5,1% do końca 2024 r. Przez Investing.com

Citi spodziewa się, że stopa inflacji w Polsce wyniesie 4,4-5,1% do końca 2024 r. Przez Investing.com

We wtorek polski rząd ujawnił wstępne szczegóły dotyczące oczekiwanej podwyżki cen energii. Od lipca ceny prądu mają wzrosnąć o 24%, do 500 zł za megawatogodzinę, wobec obecnych 412 zł. Wzrost ten jest znacznie niższy niż wzrost o 60% w 2018 r. Stałoby się tak, gdyby pozwolono cenom wzrosnąć do poziomu rynkowego bez interwencji rządu.

Oświadczenie rządu pomaga wyjaśnić prawdopodobne przyszłe stopy inflacji, chociaż ostateczny wpływ na wydatki gospodarstw domowych pozostaje niepewny ze względu na nieznane opłaty dystrybucyjne. Oczekuje się, że te dodatkowe koszty zostaną zidentyfikowane i ogłoszone w okresie od maja do czerwca. Potencjalny wpływ CPI różni się w zależności od sposobu dostosowania opłat dystrybucyjnych.

Przed tym ogłoszeniem Narodowy Bank Polski (NBP) szacował, że do końca 2024 r. inflacja może wynieść od 3,8% do 7,8%. Nowe dane wskazują na węższe perspektywy dla inflacji, przy czym CPI ma kształtować się w przedziale od 4,4% do 7,8%. 5.1. % w grudniu 2024 r. Zaktualizowana prognoza pozostaje na tyle wysoka, że ​​w nadchodzących miesiącach Rada Polityki Pieniężnej (MPC) utrzyma jastrzębie nastawienie.

Analitycy Citi oczekują, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na stałym poziomie 5,75% przez cały rok, w świetle niedawnego komunikatu rządu i jego wpływu na inflację. Prognoza ta opiera się na założeniu, że Komitet Polityki Pieniężnej będzie kontynuował wysiłki zmierzające do opanowania presji inflacyjnej bez dokonywania dalszych dostosowań stóp procentowych.

Artykuł ten powstał dzięki sile sztucznej inteligencji i został zrecenzowany przez redaktora. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi warunkami.

READ  Firmy z Sydney CBD stoją w obliczu ruiny finansowej, ponieważ pracownicy unikają biur