Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

G-7 ostrzega przed „militaryzacją” Chin, Zełenski niespodziewanie pojawia się w Japonii

Przywódcy G7 ostrzegli w sobotę Chiny przed „działaniami wojskowymi” w regionie Azji i Pacyfiku, ale powiedzieli, że blok chce również „konstruktywnych i stabilnych stosunków” z Pekinem.

W oświadczeniu końcowym wydanym na szczycie w Hiroszimie, kraje wyraziły szereg obaw związanych z działalnością gospodarczą i wojskową Chin.

Ale starali się również zachować otwarte drzwi do współpracy i uniknąć zaogniania napięć między drugą co do wielkości gospodarką świata a ugrupowaniem głównych mocarstw zachodnich oraz Japonią.

„Jesteśmy gotowi budować konstruktywne i stabilne stosunki z Chinami, zdając sobie sprawę ze znaczenia szczerego postępowania z Chinami i wyrażania tego bezpośrednio” – oświadczyła grupa.

„Nasze podejście do polityki nie ma na celu wyrządzenia szkody Chinom ani nie dążymy do udaremnienia postępu gospodarczego i rozwoju Chin” – kontynuowano w oświadczeniu, dodając, że kraje G7 nie „oddzielają się ani nie zwracają do wewnątrz”.

Mimo to język ilustruje powszechne obawy bloku co do gotowości Pekinu do stosowania środków handlowych w sporach dyplomatycznych oraz determinację G7 do odzwyczajenia wrażliwych łańcuchów dostaw dla „krytycznych towarów”, takich jak metale, półprzewodniki i baterie, od chińskich wpływów.

„Odporność gospodarcza wymaga zmniejszenia ryzyka i dywersyfikacji” – napisano w oświadczeniu i zobowiązano się do „zmniejszenia nadmiernych zależności w naszych krytycznych łańcuchach dostaw”.

„To, co zrobiliśmy z Chinami w ciągu ostatnich 20 lat, aby zachęcić do rozwoju, było słuszne, ale może powinniśmy byli bardziej uważać na ważne materiały i łańcuchy dostaw oraz te produkty” – powiedział urzędnik UE.

Blok ostrzegł przed „militaryzacją” Chin na Morzu Południowochińskim i powtórzył, że „pokój i stabilność” w Cieśninie Tajwańskiej są „niezbędne” dla globalnego bezpieczeństwa.

Wezwał Chiny do wykorzystania swoich wpływów w Rosji w celu „powstrzymania agresji militarnej oraz natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania swoich sił z Ukrainy”.

Zełenski przybywa do G7

Prezydent Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę do Hiroszimy na rozmowy z Grupą Siedmiu, mając zapewniony długo oczekiwany dostęp do zaawansowanych amerykańskich myśliwców w celu wzmocnienia obrony Ukrainy.

READ  Holenderski sąd skazał Rosjan i Ukraińców za zestrzelenie samolotu

Niespodziewane pojawienie się Zełenskiego na szczycie – wcześniej oczekiwano, że pojawi się za pośrednictwem rozmowy wideo – nastąpiło po tym, jak z zadowoleniem przyjął „historyczną” decyzję Białego Domu o zezwoleniu Ukrainie na zakup F-16.

Grupa Siedmiu bogatych demokracji spotkała się w Japonii, aby omówić kwestie, w tym potrzebę „konstruktywnych i stabilnych” stosunków z Chinami, które blok oskarżył o „przymus ekonomiczny”.

Ale to przyjazd Zełenskiego i debata na temat przyszłości rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która trwa od 15 miesięcy, zdominowały szczyt.

Po długiej zimie walk, podczas których Rosjanie zdobywali miasto Bachmut na wschodzie, siły ukraińskie przygotowują się do rozpoczęcia kontrofensywy, ale nadal polegają w dużej mierze na zachodnim uzbrojeniu.

Po wylądowaniu Zełenski powiedział, że szczyt przyniesie „zwiększoną współpracę na rzecz naszego zwycięstwa” i zadeklarował, że „dzisiaj pokój będzie bliższy”.

Eksperci wojskowi twierdzą, że samolot będzie znaczącym ulepszeniem starej ukraińskiej floty z czasów sowieckich, zapewniając większą zdolność do atakowania celów w powietrzu lub ostatecznie na ziemi.

Jest to również potężny symbol poparcia Zachodu dla Ukrainy, wykluczający wszelkie rozmowy o słabnącym zainteresowaniu w miarę przeciągania się konfliktu.

Jak dotąd prezydent USA Joe Biden zawetował transfer wyprodukowanych w USA samolotów F-16, powołując się na długie okresy szkolenia pilotów i ryzyko eskalacji konfliktu z Rosją.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, podkreślił, że nie nastąpiła zmiana w polityce USA i że decyzja została podjęta na podstawie „wymagań konfliktu”.

„Dotarliśmy do momentu, w którym nadszedł czas, aby spojrzeć w tamtą stronę i powiedzieć:„ Czego potrzebowałaby Ukraina… aby móc odstraszyć i obronić się przed rosyjską agresją?” „Myśliwce F-16 czwartej generacji są częścią tej mieszanki”, powiedział, dodając, że Ukraina zobowiązała się nie używać amerykańskiego sprzętu wojskowego do atakowania celów w Rosji.

READ  Bank Światowy mówi - FBC News Poziom zadłużenia Fidżi wymaga szybkiej opieki

Dodał: „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę w jej obronie suwerenności i integralności terytorialnej, i będziemy iść naprzód w sposób, który pozwoli uniknąć trzeciej wojny światowej”.

Po zniesieniu weta USA premier Rishi Sunak szybko ogłosił, że Wielka Brytania „będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie potrzebne jej zdolności bojowe”.

„wsparcie wsparcie”

To pierwsza podróż Zełenskiego do regionu Azji i Pacyfiku od początku wojny – i daje okazję do konsultacji z sojusznikami, ale także do przyciągnięcia głównych mocarstw niezaangażowanych do przyłączenia się do szczytu, w tym Indii i Brazylii.

„Dla Zełenskiego jest szansa na nawiązanie współpracy z tymi niezachodnimi aktorami, próba wzmocnienia poparcia lub przynajmniej osłabienia tego, co może być postrzegane jako ambiwalencja wobec konfliktu”, powiedział Ian Lesser, wiceprezes think tanku German Marshall Fund, powiedział agencji AFP.

„I nie mają znaczenia. Oczywiście są szczególnie ważne pod względem sankcji.”

Ubrany w oliwkową bluzę z kapturem ukraiński przywódca wylądował na lotnisku w Hiroszimie, przyleciał francuskim państwowym samolotem i został powitany na płycie lotniska przez czerwony dywan i falangę urzędników.

Jego wyjazd z Ukrainy i ucieczka z Polski były ściśle strzeżoną tajemnicą, dopóki nie pojawił się w saudyjskim mieście Dżudda, gdzie spotkał przywódców Ligi Arabskiej.

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny