Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Globalne ocieplenie upośledza krążenie krwi w regionach subtropikalnych

Globalne ocieplenie upośledza krążenie krwi w regionach subtropikalnych

Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie wynika, że ​​najnowsze modele klimatyczne wskazują na osłabienie cyrkulacji subtropikalnej w przypadku scenariusza globalnego ocieplenia w stanie ustalonym Komunikacja przyrodnicza.

Subtropikalna cyrkulacja atmosferyczna na niskim poziomie, obejmująca monsuny nad lądem i obszary wysokiego ciśnienia nad oceanem, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu klimatu, ekosystemów i społeczeństw otaczających regionów.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Instytutu Fizyki Atmosfery Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Yunnan zbadano kilka scenariuszy przyszłych emisji dwutlenku węgla i ujawniono dwa główne czynniki stojące za zmianami w cyrkulacji subtropikalnej: kontrast termiczny między lądem a morzem wynikający z bezpośredniego wpływ CO2 i ocieplenie powierzchni. Te dwa czynniki działają w różnych skalach czasowych.

Oznacza to, że kontrast termiczny początkowo znacznie wzmacnia krążenie, podczas gdy efekt osłabienia spowodowany rosnącą temperaturą powierzchni stopniowo się rozwija.

„Różny udział tych dwóch czynników w różnych scenariuszach prowadzi do różnych wyników przewidywań modelu. Jednak w scenariuszu bardziej stabilnego ocieplenia oczekuje się, że cyrkulacja subtropikalna znacznie osłabnie” – powiedział profesor Huang Ping, korespondent z autorem badania. .

Naukowcy wykorzystali zaawansowane modele klimatyczne do oceny zmian w intensywności subtropikalnej cyrkulacji atmosferycznej na niższych poziomach w wyniku globalnego ocieplenia. Wyniki pokazują, że słaba cyrkulacja subtropikalna oznacza zmniejszoną amplitudę monsunów i zwiększoną suchość na obrzeżach suchych regionów w scenariuszu ocieplenia w stanie ustalonym.

Jednocześnie dokładne prognozy krótkoterminowych zmian w cyrkulacji subtropikalnej wymagają wszechstronnego zbadania trajektorii emisji gazów cieplarnianych i ram czasowych dwóch kluczowych czynników.

„Wynik jest również przydatny w zrozumieniu zmian w cyrkulacji subtropikalnej w określonych regionach, w których nadal istnieją znaczne niepewności co do aktualnej wiedzy” – powiedział dr Zhou Shijie, główny autor badania.