Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Historycznym złotym medalem świata została Japonka Haruka Kitaguchi

Historycznym złotym medalem świata została Japonka Haruka Kitaguchi

Yomiuri Shimbun
Haruka Kitaguchi świętuje w piątek zwycięstwo w rzucie oszczepem kobiet na Mistrzostwach Świata IAAF w Budapeszcie.

BUDAPESZT – Aż do ostatniej próby i zajęcia czwartego miejsca Haruka Kitagochi oddawała mocny rzut, którego potrzebowała, aby zapewnić sobie dramatyczne zwycięstwo i zapewnić sobie miejsce w historii japońskiego sportu.

Kitaguchi zwyciężyła w piątek w rzucie oszczepem kobiet na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie, pokonując porywający rzut końcowy na odległość 66,73 m, stając się pierwszą Japonką w historii, która zdobyła światowy medal w lekkoatletyce lub złoto olimpijskie poza maratonem.

„Jestem silna, jeśli chodzi o ostatni rzut” – powiedziała sobie Kitaguchi przed ostatnim strzałem.

Dzięki zwycięstwu, które dodało brązowy medal zdobyty w zeszłym roku w Eugene w stanie Oregon, 25-letnia Kitaguchi spełniła kryteria JFA potrzebne do powołania Japonii na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Yomiuri Shimbun
Kitaguchi rzuca oszczepem podczas piątkowych zawodów.

Złoto Kitaguchi było pierwszym zwycięstwem Japonki w mistrzostwach świata od czasu, gdy Hiromi Suzuki wygrała maraton w 1997 roku w Atenach. W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata lub igrzysk olimpijskich był piąty.

Kitaguchi dał Japonii drugi medal w Budapeszcie po tym, jak Masatora Kawano zdobył w czwartek brązowy medal w chodzie na 35 km mężczyzn.

W piątek Kitaguchi zajęła czwarte miejsce z najlepszym czasem 63,00 m, kiedy oddała zwycięski strzał w szóstej i ostatniej próbie, spychając do srebra Kolumbijczyka Flora Ruiza Hurtado.

Ruiz Hurtado prowadziła przez całe zawody, rzucając w pierwszej próbie na odległość 65,47. Brązowy medal zdobyła Australijka Mackenzie Little z czasem 63,38 sekundy.

Kitaguchi, który trenuje w Czechach pod okiem czeskiego trenera, wszedł do Budapesztu z numerem 1 na świecie i podczas lipcowych zawodów w Polsce osiągnął rekord Japonii wynoszący 67,04 punktu.

Minęło dokładnie 10 lat, odkąd Kitagochi zaczęła rzucać oszczepem na pierwszym roku nauki w szkole średniej Asahikawa Higashi na Hokkaido. „Zdecydowałam się zrobić coś, czego nie zrobił nikt inny” – powiedziała. Dodał: „Jestem bardzo szczęśliwy, że osiągnąłem wynik, jakiego nikt inny nie był w stanie osiągnąć”.

READ  Zawodnik z Kilkenny zdobywa złoto na Mistrzostwach Świata w Polsce