Moc Van Gisbergena do pierwszego zwycięstwa w NASCAR

Spóźniona szarża sprawiła, że ​​gwiazda Supercars, Shane van Gisbergen, odniósł niezwykłe zwycięstwo w swoim debiucie w NASCAR Cup Series na ulicach Chicago.

Van Gisbergen wyprzedził Justina Haleya na pięć okrążeń przed końcem krótkiego wyścigu o zwycięstwo.

Po raz pierwszy we współczesnej erze NASCAR kierowca zdobył swoje pierwsze mistrzostwo w Pucharze.

34-latek był pierwszym kierowcą, który wygrał w swoim debiucie w Cup Series od czasu Johnny’ego Rutherforda w Daytona w 1963 roku, pierwszym Nowozelandczykiem w Cup Series.

Van Gisbergen został także drugim mistrzem Supercars po Marcosie Ambrose, który wygrał wyścig Cup Series.

Van Gisbergen powróci teraz do Australii na kolejną rundę mistrzostw Repco Supercars 2023, NTI Townsville 500. Bilety są już w sprzedaży.

Townsville będzie transmitowane na żywo w Seven Network w soboty i niedziele od imprezy.

Fot: NASCAR

Będzie transmitowany na żywo w Foxtel (Fox Sports 506) i nadawany w Kayo przez wszystkie trzy dni.

Międzynarodowi fani mogą transmitować na żywo i nieprzerwanie każdy wyścig Supercars i sesję kwalifikacyjną w SuperView.

Haley zdołał na krótko odzyskać pozycję odważnym dośrodkowaniem, po czym Van Gisbergen pobiegł z powrotem i zajął miejsce.

Trzykrotny mistrz Supercars został wybrany przez Trackhouse Team Justina Marksa do kierowania Chevroletem Camaro Project91 w Chicago.

Choć stosunkowo nieznany wielu fanom NASCAR zmierzającym w weekend, Van Gisbergen stanie się światową supergwiazdą dzięki swojej niesamowitej jeździe.

Van Gisbergen świętował swoje zwycięstwo wypaleniem znaku towarowego na Columbus Drive w centrum Chicago.

Powiedział „człowieku, co za przeżycie”.

„To takie fajne, o tym marzysz. Mam nadzieję, że przyjadę i zrobię więcej”.

Fot: NASCAR

„Kiedy mieliśmy złą strategię powrotu na 18. miejsce, zacząłem się trochę martwić. Miałem kilku pełnych ludzi, wyścig był naprawdę dobry, wszyscy okazywali szacunek.

„Było ciężko, ale tyle radości… wszystko jest możliwe. Nie mogę w to uwierzyć, marzenie się spełniło”.

READ  ATP Paris Masters: Organizatorzy spotykają się z krytyką dotyczącą harmonogramu, ponieważ Jannik Sinner wycofuje się po nocnym zakończeniu | Wiadomości tenisowe

Van Gisbergen zajął trzecie miejsce za Halle i mistrzem Pucharu 2021 Chase Elliottem na dziewięć okrążeń przed końcem.

Co ciekawe, Van Gisbergen miał zaledwie 18 lat przed ostatnim skokiem do flagi w szachownicę.

Długość wyścigu została skrócona do 75 okrążeń ze 100 w miarę zbliżania się zmroku, po tym jak start został opóźniony z powodu ulewnego deszczu.

Drugi etap zakończył się ostrożnie po tym, jak Alex Bowman zatrzymał się na torze z powodu awarii silnika, przekazując drugie zwycięstwo dnia Christopherowi Bellowi.

Równowaga pola została podważona na 28 okrążeń przed końcem, a Haley objął prowadzenie po wznowieniu.

Wcześniej zajmujący pole position Denny Hamlin wysłał Bowmana na ścianę opon zakrętu 11, a Van Gisbergen prowadził okrążenie przez zakręt boksu.

Do dramatycznego zderzenia doszło również na Michigan Avenue po tym, jak William Byron wślizgnął się w ścianę opony.

Van Gisbergen powstrzymał Haleya w dogrywce i przekroczył linię 1,259 sekundy do najlepszego wyniku, a Elliott, Kyle Larson i Kyle Busch zamykają pierwszą piątkę.

Austin Cindrick był szósty, wyprzedzając Michaela McDowella, Joeya Logano, Ty Gibbsa i Chrisa Boeschera.