Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Türkiye zdobywa rekordowy medal na III Igrzyskach Europejskich w Polsce

Türkiye zdobywa rekordowy medal na III Igrzyskach Europejskich w Polsce

Turcja zakończyła swoje trzecie Igrzyska Europejskie w Polsce w niedzielę rekordową liczbą medali, stając się dominującą siłą w rozgrywkach.

Wydarzenie, które odbyło się w 13 różnych miastach Małopolski, w tym w Krakowie, zgromadziło największy jak dotąd udział Turków – 103 zawodniczek i 90 zawodniczek reprezentujących 19 dyscyplin.

Turcja zdobyła 38 medali, w tym dziewięć złotych, dziewięć srebrnych i 20 brązowych, pobijając poprzedni rekord. Reprezentacja zdobyła 29 medali w Azerbejdżanie w 2015 roku i 15 medali na Białorusi w 2019 roku.

Tureccy sportowcy na Igrzyskach Europejskich w Polsce byli bliscy wyrównania sumy medalowej z poprzednich dwóch mistrzostw i zamknęli Igrzyska imponującym medalem.

Warto zauważyć, że Turcja również pobiła swój własny rekord złotych medali na Igrzyskach Europejskich.

Po zdobyciu sześciu złotych medali w Azerbejdżanie i dwóch na Białorusi, reprezentacja Turcji prześcignęła Polskę dziewięcioma złotymi medalami.

Sukces tego kraju w zdobywaniu złotych medali przewyższył łączną sumę z poprzednich dwóch edycji Igrzysk.

Türkiye zdobyło swój najlepszy w historii medal na Igrzyskach Europejskich w Polsce.

Po zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce Turcja zapewniła sobie 9. miejsce na 49 uczestniczących krajów.

Dla porównania zajmują 14. miejsce w Azerbejdżanie i 24. na Białorusi.

Jako gospodarz, Polska otrzymała kwoty w 10 dyscyplinach na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Tureccy sportowcy rywalizowali w ośmiu z tych dyscyplin, biorąc łącznie siedem klas, sześć w boksie i jedną w strzelectwie.

Boks, jeden z najważniejszych sportów w Polsce, był świadkiem osiągnięć zawodniczek, które pozostawiły niezatarte wrażenie.

Mistrz olimpijski Bosinaz Surmeneli, srebrny medalista olimpijski Boss Naz Kairoglu, mistrz świata Hatice Akbash, Gizem Ozer, Samet Gümüş i Tuğrulhan Erdemir zarezerwowali miejsca na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Businaz Surminelli z Turcji pozuje ze swoim złotym medalem po zwycięstwie w trzecich Igrzyskach Europejskich, Kraków, Polska, 2 lipca 2023 r. (Zdjęcie AA)

Ismail Kelis celował w strzelaniu i zdobył bilet do Paryża w zawodach z pistoletu pneumatycznego na 10 metrów.

Tureckie lekkoatletki wywarły ogromny wpływ na polskie igrzyska, zabierając do domu siedem złotych medali na dziewięć.

READ  ATP Paris Masters: Organizatorzy spotykają się z krytyką dotyczącą harmonogramu, ponieważ Jannik Sinner wycofuje się po nocnym zakończeniu | Wiadomości tenisowe

Stanowili 21 z 38 medali zdobytych przez tureckich sportowców.

Turcja okazała się konsekwentna przez całe zawody, zdobywając medale każdego dnia igrzysk.

Od ceremonii otwarcia do ceremonii zamknięcia, narodowi sportowcy wnosili do Turcji radość i świętowanie przez całe 12 dni.

Bokserscy medaliści olimpijscy Bosnaz Sorminelli i Bos Naz Kairoglu zaistnieli w Polsce.

Businaz Sorminelli, która zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., a następnie obroniła tytuł mistrza świata, dodała kolejny złoty medal do swojej kolekcji na swoich trzecich Igrzyskach Europejskich.

Podobnie Boss Naz Kairoğlu, która zdobyła srebrny medal w Tokio i zdobyła tytuły mistrza Europy i świata, zdobyła swój drugi z rzędu złoty medal Igrzysk Europejskich.

Reprezentacja Turcji pozuje do zdjęcia po zwycięstwie w III Igrzyskach Europejskich, Kraków, Polska, 2 lipca 2023 r. (Zdjęcie AA)

Ismail Kilic zabrał do domu jedyny złoty medal i udział w strzelaniu, zdobywając 10-metrowy pistolet pneumatyczny i zapewniając sobie miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Turcja odnosi sukcesy także w innych dyscyplinach, zdobywając dwa złote medale w taekwondo i jeden w karate.

Mistrzyni świata i Europy Navya Kush wraz z 17-letnim lekkoatletą Sodi Yarenem Uzunkavdarem zdobyli złote medale w taekwondo.

Tymczasem Ira Samdan, srebrny medalista poprzednich igrzysk, sięgnął po złoto w karate.