Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Niewielka zmiana w zatrudnieniu w Polsce, ale płace pozostają wysokie  Stabilizuje

Niewielka zmiana w zatrudnieniu w Polsce, ale płace pozostają wysokie Stabilizuje

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce we wrześniu nie uległo zmianie rok do roku (zgodnie z konsensusem) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nastąpił jednak spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym o około 6000. Pomimo słabej gospodarki nie widzimy oznak znaczących zwolnień, a firmy, przynajmniej na razie, „gromadzą” siłę roboczą; Obawiają się o dostępność pracowników w przyszłości. Jest to prawdopodobnie związane z ograniczoną podażą pracowników w związku ze spadkiem liczby ludności w wieku produkcyjnym i wyjazdem części imigrantów.

Od kilku miesięcy najsłabsza sytuacja jest w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Na tle innych wyróżnia się branża meblarska, która mogła odnotować mocne spowolnienie na rynku mieszkaniowym po podwyżkach stóp procentowych zarówno przez Polski Bank Centralny, jak i Europejski Bank Centralny. Jednak ożywienie popytu na kredyty hipoteczne dzięki wsparciu rządu daje nadzieję na poprawę na początku roku. Pozytywem jest to, że wyróżniają się niektóre branże usługowe, zwłaszcza usługi związane z zakwaterowaniem i gastronomią, które prawdopodobnie nadal skorzystają na odbiciu popytu w czasie pandemii i wzroście populacji w związku ze wzrostem liczby ukraińskich uchodźców i eksportu do kraju.

We wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 10,3% r/r (bardzo blisko naszej prognozy na poziomie 10,2%, przy konsensusie 10,8%), po wzroście o 11,9% r/rw sierpniu. Spowolnienie wzrostu płac prawdopodobnie wynika z wyższej podstawy i mniejszej liczby dni roboczych niż we wrześniu 2022 r. (co skutkuje niższymi stawkami za pracę na akord).

W 2024 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie (łącznie o około 20%), wymuszając, zwłaszcza w branżach usługowych, dostosowanie całej struktury wynagrodzeń do osób powyżej minimum. To, w połączeniu z wciąż ogólnie dobrą sytuacją na rynku pracy, sugeruje, że ponad 10% wzrost płac utrzyma się także w przyszłym roku. Pozwala to na dalsze ożywienie konsumpcji, ale ma negatywne konsekwencje w postaci utrzymującej się inflacji bazowej.

READ  Air New Zealand odwołuje 1000 lotów do Australii, powołując się na niepewność granic