Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy rolnicy protestują przeciwko „szkodliwym” unijnym przepisom ochrony środowiska

Polscy rolnicy protestują przeciwko „szkodliwym” unijnym przepisom ochrony środowiska

Polscy rolnicy demonstrowali w piątek przeciwko unijnym przepisom ochrony środowiska, które ich zdaniem szkodzą gospodarce, i wzywali do zorganizowania referendum w tej sprawie.

Protesty „Precz z Zielonym Ładem” przyciągnęły do ​​centrum Warszawy kilka tysięcy rolników w żółtych kamizelkach, gdzie machali polskimi flagami i transparentami związkowymi, rozdawali jabłka oraz nieśli tabliczki przedstawiające czaszki i kości.

Europejski Zielony Ład to ambitne zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., dzięki czemu blok składający się z 27 krajów stanie się „pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu”.

Spotkało się to jednak z ostrą krytyką ze strony przemysłu paliw kopalnych i sektora rolnego, a także ze strony partii politycznych prawicy i skrajnej prawicy.

„Nie zgadzamy się ze wszystkimi postanowieniami Zielonego Ładu, które są szkodliwe dla polskiej gospodarki” – powiedział Adrian Waworzyniak, rzecznik Związku Rolników „Solidarność”.

„Chcemy przeprowadzić w Polsce referendum, w którym zażądamy od prezydenta, parlamentu i rządu odrzucenia Zielonego Ładu” – powiedział AFP.

Część protestujących potępiła także import ukraińskich produktów rolnych, który ich zdaniem podważa ich dochody, a także politykę obecnego prounijnego rządu koalicyjnego w Polsce, który doszedł do władzy pod koniec ubiegłego roku.

W proteście wzięła udział także prawicowo-opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość, ściśle powiązana z Solidarnością.

Uczestnicy maszerowali, dmąc w trąby i bębny, z historycznego placu zamkowego w stolicy Polski do siedziby Komisji Europejskiej w Polsce.

Marsz, którego częścią była wielka figura Ponurego Żniwiarza i transparenty z napisem „Nie dla dyktatury UE”, zakończył się przed parlamentem.

Przedstawiciele protestujących spotkali się ze przewodniczącym parlamentu Simonem Holonią, aby wyrazić swoje skargi, i obie strony stwierdziły, że rozmowy przebiegły dobrze.

amj/rl

READ  Mike Cannon-Brooks wprowadza ofertę przejęcia AGL