Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski minister twierdzi, że po wprowadzeniu zakazu importu zbóż rozmowy z Ukrainą idą we właściwym kierunku

Minister rolnictwa Polski powiedział w środę, że rozmowy z Ukrainą są na dobrej drodze, gdyż oba kraje próbują rozwiązać spór wokół warszawskiego zakazu importu polskiego zboża.

Warszawa i Kijów są sojusznikami, ale stosunki są napięte od czasu, gdy Polska, Węgry i Słowacja zdecydowały się przedłużyć embargo nałożone w celu ochrony rolników przed zwiększonym importem zbóż i żywności z Ukrainy po zeszłorocznej inwazji rosyjskiej.

Polski rząd znajduje się także pod presją skrajnej prawicy, aby zająć ostrzejsze stanowisko w sprawie Ukrainy przed wyborami zaplanowanymi na 15 października.

Polski minister Robert Tilos powiedział: „Cieszę się, że rozmawiamy o przyszłości, że budujemy mechanizmy na przyszłość i uspokajamy pewne uczucia, które nam nie służą i być może jest to dobry kierunek”. Konferencja prasowa po rozmowach online z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim.

Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy w oświadczeniu poinformowało, że w ciągu tygodnia Solski spotka się z Telusem w celu dalszych rozmów na temat zaproponowanych przez Kijów procedur licencyjnych.

Ukraińska propozycja zakłada wprowadzenie pozwoleń na eksport kukurydzy, rzepaku, nasion słonecznika i pszenicy przeznaczonych na eksport do pięciu sąsiednich krajów Europy Środkowej, będących członkami Unii Europejskiej.

Zgodnie z propozycją Ukraina uzgodni listę i wielkość produktów z krajami importującymi, które zadecydują, czy są one gotowe na przyjęcie tych towarów.

„Polski rząd szczegółowo omawia tę kwestię, aby ustalić, kto zgodzi się na wydanie takich licencji, a kto nie” – podało ukraińskie ministerstwo.

Telos ponowił wezwanie Ukrainy do wycofania skargi przeciwko Polsce w Światowej Organizacji Handlu.

„Ukraiński minister powiedział, że porozmawia z Ministrem Gospodarki Ukrainy, aby rozważyć wycofanie tej skargi” – powiedział Telos.

Powiedział także, że Polska jest w końcowej fazie rozmów z Litwą w sprawie uregulowania tranzytu ukraińskiego zboża do portów kraju bałtyckiego.
Źródło: Reuters (raport: Alan Scharlish i Paweł Florkiewicz; dodatkowy raport Yulia Desa; redakcja: Anil De Silva)

READ  Czy możesz badać stany takie jak akcje?