Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przywódca Korei Północnej ostrzega Waszyngton przed wystrzeleniem największej międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Przywódca Korei Północnej ostrzega Waszyngton przed wystrzeleniem największej międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Poniedziałkowy testowy start rakiety Hwasong-18 na paliwo stałe nastąpił dzień po przybyciu atomowego okrętu podwodnego USS Missouri do portu w Pusanie i po tym, jak Stany Zjednoczone i Korea Południowa ostrzegły, że atak nuklearny ze strony Pjongjangu będzie oznaczać „koniec reżimu Kima.” . .

Obaj sojusznicy i Japonia uruchomili we wtorek system udostępniania w czasie rzeczywistym danych na temat północnokoreańskich rakiet w ramach zacieśnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Pjongjangu.

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna zacytowała Kima, który powiedział, że wystrzelenie rakiety zdolnej dosięgnąć amerykańskich wybrzeży było „wyraźnym sygnałem dla wrogich sił” i pokazało, jakie opcje ma kraj, jeśli Waszyngton podejmie „złą decyzję przeciwko niemu”.

„Wystrzelenie szkoleniowe międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasongfu-18 zostało przeprowadzone jako ważne działanie wojskowe mające na celu wyraźne zademonstrowanie przeważającej przeciwności nuklearnych sił strategicznych KRLD oraz ich niezrównanej siły w obliczu wrogów” – stwierdziła KCNA o wystrzeleniu rakiety w poniedziałek.

Agencja dodała, że ​​północnokoreański przywódca, którego obecność na zdjęciach przedstawiała jego młodą córkę w różowej futrzanej kurtce, „również przedstawił kilka nowych, ważnych zadań w zakresie rozwoju nuklearnych sił strategicznych KRLD”.

Dodał, że rakieta Hwasong-18, największa w arsenale Korei Północnej, przeleciała odległość nieco ponad 1000 kilometrów i osiągnęła maksymalną wysokość około 6000 kilometrów, demonstrując „zdolność bojową międzykontynentalnej jednostki rakiet balistycznych”.

Południowokoreańska armia poinformowała w poniedziałek, że wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna wykorzystuje paliwo stałe, dzięki czemu rakiety są łatwiejsze w transporcie i szybsze w wystrzeleniu niż wersje na paliwo ciekłe.

Wystrzelenie to stanowi trzecią próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej na paliwo stałe, po wystrzeleniu jej w kwietniu i lipcu, co według analityków wskazuje na ciągłe wysiłki na rzecz udoskonalenia tej technologii.

Japońskie Ministerstwo Obrony podało, że zasięg rakiety Hwasong-18 może przekroczyć 15 000 kilometrów, co obejmie całe Stany Zjednoczone.

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w 212 dniu inwazji | Ukraina

– Zacieśnianie sojuszu –

Seul i Waszyngton zintensyfikowały współpracę obronną w obliczu serii rekordowych testów broni przeprowadzonych w tym roku przez Pjongjang.

Konserwatywny rząd prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola również poczynił wspólne wysiłki w celu poprawy napiętych w przeszłości stosunków z Japonią, byłym władcą kolonialnym kraju.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa odbyły w piątek drugie spotkanie swojej grupy doradczej ds. energii nuklearnej w Waszyngtonie, podczas którego omówiono możliwości odstraszania nuklearnego w przypadku konfliktu z Północą.

W sobotę ostrzegli, że jakikolwiek atak nuklearny Pjongjangu na Stany Zjednoczone lub Koreę Południową będzie oznaczał koniec reżimu Kima.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Korei Północnej w niedzielę skrytykował plany sojuszników dotyczące rozszerzenia w przyszłym roku corocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych o szkolenia dotyczące operacji nuklearnych, określając je jako „otwartą deklarację w sprawie konfrontacji nuklearnej”.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku rekordową liczbę zakazanych testów broni, w tym wystrzelenie w zeszłym miesiącu satelity wojskowego, który, jak twierdzi, dostarczył zdjęć obiektów wojskowych USA i Korei Południowej.

Uruchomiony we wtorek system wymiany danych był częścią porozumienia osiągniętego w zeszłym miesiącu pomiędzy ministrami obrony Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii, które obejmowało również określenie wieloletnich planów przeprowadzenia trójstronnych ćwiczeń wojskowych.

W zeszłym roku Pjongjang ogłosił, że jest „nieodwracalnym” mocarstwem nuklearnym i wielokrotnie zapewniał, że nigdy nie zrezygnuje ze swojego programu nuklearnego, który reżim uważa za niezbędny do przetrwania.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła kilka rezolucji wzywających Koreę Północną do wstrzymania programów nuklearnych i rakietowych od czasu przeprowadzenia przez nią pierwszej próby nuklearnej w 2006 roku.

sh/cwl