Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stosunki polsko-czeskie układają się dobrze pomimo sporu minowego – mówi minister spraw zagranicznych – Pierwsza wiadomość

Albert Zawadeh / PAP

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że pomimo trwającego sporu w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w Polsce „stosunki polsko-czeskie w innych wymiarach układają się bardzo dobrze”.

„Te relacje nie odbiegają od poziomu komunikacji, który jest właściwy naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział w niedzielę minister Zbigniew Rao, odnosząc się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni. ) w piątek.

„Mówię to z pełną odpowiedzialnością” – powiedział.

TSUE poparł wniosek Czech o wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów w południowo-zachodniej Polsce i nakazał państwu natychmiastowe wstrzymanie wydobycia.

Kopalnia odkrywkowa Turów położona jest w pobliżu granic Polski z Czechami i Niemcami. Republika Czeska stara się ją zamknąć ze względów środowiskowych.

Sąd stwierdził, że zawieszenie działalności kopalni będzie obowiązywało do czasu wydania prawomocnego orzeczenia.

Rao jest przekonany, że wciąż istnieje szansa na osiągnięcie kompromisu.

„Biorąc pod uwagę pełne osiągnięcie dobrosąsiedzkich stosunków z Czechami, głęboko wierzę, że negocjacje mogą zakończyć się sukcesem” – powiedział.

Odnosząc się do piątkowego orzeczenia, minister Rao określił je jako „dziwaczne” i powiedział, że jest „przykładem radykalnej działalności sądowniczej”.

„Na pewno zostanie to wpisane do historii TSUE jako takie” – powiedział, dodając, że orzeczenie jest całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do stanu faktycznego. Rao skrytykował również fakt, że sąd nie wziął pod uwagę bezpieczeństwa energetycznego dużego kraju ani wymiaru gospodarczego i społecznego orzeczenia.

Urzędnik powiedział, że spór o kopalnię Toro był przedmiotem częstych rozmów z Czechami.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło bardzo dobrą atmosferę do negocjacji” – powiedział Rau, dodając, że czescy partnerzy byli początkowo gotowi do omówienia problemu.

„W grudniu ubiegłego roku to stanowisko zaostrzyło się” – powiedział, dodając, że „czescy partnerzy są pod presją z powodu wyborów samorządowych i parlamentarnych w ich kraju”.

READ  Słaby australijski emeryt ostrzega przed nowym oszustwem Amazon