Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Symfonia Raport o poziomie cyfryzacji MŚP za rok 2023 „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Symfonia Raport o poziomie cyfryzacji MŚP za rok 2023 „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”

Warszawa, 2Drugi skrót Listopad 2023

Raport Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Symphonia
O poziomie cyfryzacji MŚP do roku 2023 „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”

Jak wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na 10 miesięcy przed wejściem w życie obowiązku korzystania z krajowego systemu faktur elektronicznych KSeF, jedynie 60% polskich firm widzi potrzebę głębszej cyfryzacji, zaś 38% korzysta jedynie z podstawowych narzędzia w biznesie. Grupą, która odnotowuje najniższy poziom cyfryzacji, są właściciele małych firm, z których blisko 40% twierdzi, że nie korzysta z żadnych narzędzi cyfrowych.

Na chwilę przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z krajowego systemu faktur elektronicznych (Krajowy System e-Faktur – KSeF) Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców we współpracy z firmą Symfonia opublikowała raport pt. „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce” . Celem badania było określenie zakresu świadomości i poziomu cyfryzacji podmiotów gospodarczych w roku 2023.

Piotr CeskiPrezes Zarządu Symfonii: „W naszym badaniu skupiliśmy się na MŚP, ponieważ to one stanowią trzon polskiej gospodarki. Nadchodząca obowiązkowa pełna cyfryzacja faktur obejmie także inne sektory rynku. Jesteśmy jedynym państwem członkowskim UE, które oferuje KSeF do wszystkich dokumentów finansowych, bez żadnych ograniczenia kwotowe czy obszary rozliczeniowe Stanowi to ogromne wyzwanie dla polskich przedsiębiorców i wpływa nie tylko na systemy informatyczne, ale także na wewnętrzne procesy związane m.in. z obiegiem i akceptacją faktur kosztowych.My w Symfonii posiadamy wieloletnie doświadczenie w z zakresu faktur elektronicznych.Jesteśmy Jako pierwsi wprowadziliśmy na polski rynek fakturę strukturalną, dlatego dzielimy się naszą wiedzą.Przeprowadziliśmy zakrojoną na szeroką skalę kampanię edukacyjną we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych Polskich oraz Stowarzyszeniem Księgowych Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Uruchomiliśmy bezpłatną infolinię KSeF oraz wdrożyliśmy cykl szkoleń w ramach Akademii Symfonia, z której na co dzień korzystają nasi klienci, a także osoby pracujące na systemach naszej konkurencji.

READ  Ponowne otwarcie granic w Waszyngtonie powoduje wzrost rezerwacji dla linii lotniczych, ale biura podróży spodziewają się więcej bólu

Wprowadzenie KSeF umożliwi administracji publicznej wgląd w czasie rzeczywistym w każdą transakcję gospodarczą, ponieważ będzie ona przetwarzana w scentralizowanym systemie fakturowania elektronicznego. Wymaga to od przedsiębiorców zmiany procesów i dostosowania narzędzi do nowych wymagań. System Krajowego e-Fakturowania jest rozwiązaniem całkowicie opartym na chmurze, co oznacza, że ​​cały rynek w naturalny sposób przeniesie część swoich procesów biznesowych do chmury.

Tymczasem, jak wynika z nowego raportu, jedynie 14% ankietowanych MŚP korzysta z chmury obliczeniowej, a 13% korzysta z systemów zarządzania operacjami, w tym planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) – w żadnej z kategorii nie więcej niż Udział małych przedsiębiorstw wynosi 10% . Tylko 3% respondentów zadeklarowało korzystanie z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w codziennych operacjach biznesowych.

Z badania wynika, że ​​44% respondentów jako główną zaletę transformacji cyfrowej wskazuje zwiększoną efektywność biznesową. Aż 33% zaobserwowało zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Tylko 19% respondentów postrzega transformację cyfrową jako narzędzie mogące zwiększyć przychody firmy.

Jednak blisko połowa respondentów (46%) obawia się kosztów związanych z transformacją cyfrową. Do tego dochodzą jeszcze obawy natury czysto ludzkiej: 16% pracowników deklaruje, że nie chce się zmieniać.

Pełną wersję raportu można pobrać tutaj.