Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Głęboko niepokojący” wzrost liczby skarg na banki, które nie pomagają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

„Głęboko niepokojący” wzrost liczby skarg na banki, które nie pomagają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej

Kiedy w 2022 r. wygasła stała stopa procentowa, kredyt hipoteczny Mim Foxx na jej dwupokojowym mieszkaniu wzrósł o 1200 dolarów miesięcznie.

Ponieważ była samotną matką dwójki dzieci, wkrótce rachunki zaczęły ją obciążać.

„Cały czas o tym myślałam. To był bardzo stresujący okres w moim życiu” – powiedziała.

Kiedy poszła do oddziału lokalnego banku, aby poprosić o pomoc, stwierdziła, że ​​personel wydaje się nieprzygotowany do pomocy.

Została skierowana do ogólnego formularza internetowego, ale po jego wypełnieniu nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

„Bank dosłownie uniemożliwił mi samodzielne życie, przetrwanie i walkę” – powiedziała.

Zgodnie z krajowymi kodeksami praktyk banki mają obowiązek pomagać klientom znajdującym się w trudnościach finansowych.

Jednak pani Fox należy do coraz większej liczby osób, które mają trudności ze sposobem, w jaki banki i inne instytucje finansowe radzą sobie z trudnymi zleceniami.

Australijski Urząd ds. Skarg Finansowych (AFCA) podał, że liczba skarg związanych z trudnościami finansowymi, które obejmują pomoc w trudnych sytuacjach, wzrosła o 25 procent w 2023 r.

Spośród ponad 5300 skarg złożonych do Rzecznika Sektora Finansowego jedna trzecia dotyczyła kredytów mieszkaniowych.

Główny Rzecznik Praw Obywatelskich David Locke powiedział, że otrzymują 500 telefonów miesięcznie od Australijczyków, którzy nie otrzymują pomocy pomimo problemów finansowych.

„Naprawdę niepokojące jest to, że ponad połowa osób zwróciła się o pomoc do pożyczkodawcy i nie otrzymała żadnej odpowiedzi na tę prośbę” – stwierdził.

READ  Elon Musk mieszka w malutkim domu, który kosztuje mniej niż samochód Tesli

„Jest to naruszenie obowiązków pożyczkodawcy i jest czymś, co bardzo nas niepokoi”.

Podczas gdy niektórzy pożyczkodawcy mają specjalne zespoły ds. rozwiązywania problemów, inni, w tym mniejsi pożyczkodawcy i dostawcy „kup teraz, zapłać później”, nie zrobili wystarczająco dużo, powiedział Locke.

Rzecznik stwierdził, że zauważył również zbyt wiele standardowych, „ograniczonych” odpowiedzi.

„Rodzi to nasze głębokie zaniepokojenie” – powiedział. „Na pożyczkodawcach ciąży realny obowiązek poprawy sytuacji”.

„Tonięcie i wypalenie”: Koszty życia prowadzą do kłopotów finansowych

Orzeczenie to następuje po dokonaniu przez Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) przeglądu trudnych wniosków.

„W przypadku awarii organ regulacyjny (ASIC) ma pełen zakres działań, jakie może podjąć, w tym kary pieniężne i postępowanie sądowe” – powiedział Locke.

Rzecznik AFCA David Locke twierdzi, że grupa otrzymuje 500 telefonów miesięcznie od Australijczyków mających kłopoty finansowe.(Wiadomości ABC: Patrick Stone)

Ponad połowa skarg dotyczących trudności finansowych złożonych do AFCA w 2023 r. dotyczyła braku odpowiedzi pożyczkodawcy na prośbę o pomoc, co stanowiło naruszenie prawa krajowego.

Doradcy finansowi zaobserwowali podobne tendencje.

Nowe dane opublikowane przez infolinię National Debt Helpline pokazują, że między lutym 2023 a 2024 rokiem liczba połączeń dotyczących trudności finansowych wzrosła o 17%, przy czym liczba połączeń wzrosła z 12 737 do 14 871 miesięcznie.

Dominic Merrick, współprezes Financial Advisors Australia (FCA), która prowadzi infolinię, powiedział, że głównymi powodami telefonów były problemy z kredytem hipotecznym i zaległości w czynszach, a następnie rachunki za energię, problemy z przystępnością cenową, oszustwa i zadłużenie Australijskiego Urzędu Podatkowego.

„Ludzie dzwonią ze względu na presję związaną z kosztami życia” – powiedziała.

„Widzimy ogromne problemy ze zdrowiem psychicznym. Widzimy teraz ludzi całkowicie przytłoczonych i przytłoczonych”.

Wnioski kredytowe zostały odrzucone ze względu na stan cywilny

Pani Fox powiedziała, że ​​kiedy skontaktowała się ze swoim bankiem w celu uzyskania pomocy, pracownicy oddziału zachęcili ją do złożenia wniosku o kartę kredytową jako tymczasowy sposób pomocy w opłaceniu rachunków.

Potem złożyłem podanie i trzy razy zostałem odrzucony. Kiedy zapytała dlaczego, odpowiedziała, że ​​dzieje się tak dlatego, że jest samotna i ma tylko jeden dochód w rodzinie.

„Byłem zły. Powiedziałem: «No cóż, nie jesteśmy w latach pięćdziesiątych.»

Pani Fox nie jest sama, która stara się uzyskać pomoc. Luke powiedział, że organ regulacyjny otrzymał również skargi dotyczące pożyczkodawców:

  • Wysyłanie powiadomień o niewykonaniu zobowiązania do klientów korzystających z planów płatności.
  • Nakładaj niepotrzebne bariery na doradców finansowych.
  • Niewłaściwa dochodzenie długów w czasie rozpatrywania skarg do organu regulacyjnego.

Doktor Myrick powiedział, że właściwa reakcja na trudności może oznaczać różnicę między wymknięciem się sytuacji finansowej danej osoby spod kontroli a przywróceniem jej na właściwe tory.

Dominic Merrick siedzi w biurze i odwraca wzrok od kamery

Doktor Merrick z FCA powiedział, że głównymi powodami dzwonienia na infolinię ds. zadłużenia są problemy z kredytem hipotecznym i zaległości w czynszach.(Listy Nowości)

Jest również bardziej prawdopodobne, że pożyczkodawca odzyska pieniądze i zatrzyma klientów – dodała.

„Musi być niedrogi, rozsądny i z pewnością nie może stawiać nikogo w jeszcze bardziej trudnej sytuacji” – stwierdziła.

„Jeśli otrzymujesz ostateczną odpowiedź lub odpowiedź, która jest bardzo krótkoterminowa lub nieosiągalna, jest to niedopuszczalne”.

Bank uznaje reklamację

Pani Fox złożyła skargę do banku, ale zdecydowała się na refinansowanie w innej instytucji.

Następnie w październiku ubiegłego roku St. George wysłał jej 400 dolarów na zwrot kosztów leczenia.

„To było całkowicie niewłaściwe podejście do radzenia sobie z trudnościami finansowymi” – stwierdziła.

Chciałaby, aby klienci pozbawieni środków pieniężnych byli przydzielani wyspecjalizowanym doradcom finansowym, aby pomagali w projektowaniu rozwiązań dostosowanych do ich wyjątkowej sytuacji.

Rzecznik St George's powiedział, że nie może komentować konkretnych przypadków ze względu na poufność, ale zapewnił, że poważnie podchodzi do swoich zobowiązań kredytowych.

„Kiedy klient nie jest w stanie spełnić standardów obsługi, wniosek kredytowy zostanie odrzucony” – twierdzą.

„Trudne prośby rozpatrywane są indywidualnie, dzięki czemu możemy określić najwłaściwszy sposób wsparcia klienta, który może przeżywać trudny okres”.

pobierać…