Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podróż białego karła do krystalizacji w niebiański diament

Podróż białego karła do krystalizacji w niebiański diament

Chłodzący model białego karła 0,82 𝑀⊙ DA. Górny panel pokazuje frakcję skrystalizowanych jąder C/O w funkcji wieku chłodzenia, a dolny panel pokazuje efektywną ewolucję temperatury. Gwiazda wskazuje aktualną temperaturę HD 190412 C. Szacujemy wiek stygnięcia białego karła na 3,9 ± 0,2 Gyr i frakcję krystaliczności rdzenia białego karła na 65%. kredyt: arXiv (2023). doi: 10.48550/arxiv.2306.03140

Grupa astronomów z University of Southern Queensland, University of Victoria, University of Warwick i Kavli Institute for Astrophysics and Space Research odkryła białego karła, który wydaje się być na wczesnym etapie krystalizacji w niebieski diament.


Alexandre Venier, Simon Blouin, Antoine Bédard i Andrew Vanderburgh przedstawiają swoje odkrycia w artykule przyjętym do publikacji w Miesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jest obecnie dostępny na arXiv Serwer przygotowania do druku.

Poprzednie badania wykazały, że gdy gwieździe zaczyna brakować paliwa, zapada się, często w białego karła. Kiedy to zrobisz, stanie się to bardziej intensywne. A gdyby taka gwiazda składała się głównie z metalicznego tlenu i węgla, jej jądro mogłoby zmienić się w gigantyczny diament. Takie gwiazdy byłyby oczywiście równie słabe. Astronomowie uważają, że żadna gwiazda nie przekształciła się jeszcze w pełni w diament, ponieważ obliczenia matematyczne wskazują, że zajęłoby to około biliarda lat. Ponieważ wszechświat ma zaledwie około 13,8 miliarda lat, gwiazdy te będą dopiero na początku swojej transformacji. Naukowcy są przekonani, że w ramach tego nowego wysiłku udało im się znaleźć gwiazdę, która znajduje się we wczesnych stadiach tej zmiany.

Biały karzeł, znajdujący się w odległości około 104 lat świetlnych, składa się głównie z metalicznego tlenu i jest częścią układu poczwórnego o nazwie HD 190412. Naukowcy zauważają, że bardzo przypomina Syriusza. Biały karzeł nazywa się HD 190412 C.

Prace zespołu koncentrowały się na pomiarze opóźnienia stygnięcia gwiazdy w wyniku procesu krystalizacji. Białe karły emitują ciepło dzięki energii uwalnianej podczas przebudowy ich wnętrz. Spowalnia to ochładzanie się gwiazdy, którego szybkość zależy od jej składu. To rozpraszanie wpływa również na jasność i kolor gwiazdy, które badają naukowcy. Obserwując jego charakterystykę i dokładnie obliczając odległość, są w stanie obliczyć, jak daleko znajduje się od całego swojego ciepła, pokazując, jak daleko jest na drodze do zostania Niebiańskim Diamentem.

więcej informacji:
Alexander Wiener i in., skrystalizowany biały karzeł w układzie poczwórnym podobnym do Syriusza, arXiv (2023). doi: 10.48550/arxiv.2306.03140

© 2023 Sieć Science X

cytat: A White Dwarf’s Journey to Crystallizing into a Celestial Diamond (2023, 12 czerwca) Pobrano 12 czerwca 2023 z https://phys.org/news/2023-06-white-dwarf-journey-crystallizing-celestial.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Psychologiczny stres przewlekłych chorób somatycznych