Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ruszył w Polsce projekt Chess4Peace dla kobiet z Ukrainy

Ruszył w Polsce projekt Chess4Peace dla kobiet z Ukrainy

Chess4Peace, specjalny projekt założony przez FIDE i jej Komisję Szachową Kobiet przy wsparciu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, został zainaugurowany jesienią tego roku w Warszawie. Ma na celu pomoc młodym kobietom z Ukrainy w wieku 18-23 lat, które uciekły z rodzinnego kraju z powodu wojny.

Pierwsza faza tego wyjątkowego projektu, mającego na celu otwarcie drzwi do świata szachów i pokazanie nowych dróg rozwoju osobistego, możliwości pracy i odkrywania siebie, odbyła się w Warszawie w dniach 9-13 listopada w Chess Corner Club (ul. Zarmacka 6 ). )

Program obozów szachowych dla młodych Ukrainek obejmuje inspirujące spotkania z wielkimi osobistościami szachowymi, kursy mistrzowskie, symulacje, wizyty stylistów, zajęcia fotograficzne i wiele innych wydarzeń.

Przez cztery dni młode uchodźczynie z Ukrainy uczyły się gry w szachy u GM Wołodymyr BaklanSpotkałem wspaniałe osobistości, takie jak GM Natalia Żukowa oraz Wiceprezes Zarządu FIDE, WGM Dana Reizniece-OzolaLider projektu nauczył się od WIM nowych zawodów związanych z szachami Anastazja SorokinaDziennikarz szachowy, WGM Anastazja Karłowiczoraz arbiter FIDE, WIM Natalia Popowa. Poznali także stylistę, Natalia Rysenko oraz edukacyjny wieczór szachowy i artystyczny Dmitrij Zalotki.

„Będąc członkiem szachowej rodziny, uczysz się, co oznacza jedność. Uważamy, że powinniśmy używać szachów jako wspaniałego narzędzia w naszych rękach” – powiedziała Dana Reisnes-Osola, Wiceprezes Zarządu FIDE, której przemówienie motywacyjne nt. szachy w jego karierze zainspirowały wielu uczestników.

„W szachach jest wiele karier i wszystkich granic, które tworzysz, głównym celem projektu jest pokazanie dziewczynom, że sama je tworzysz. Bądź odważna, bądź mądra, bądź aktywna, a możesz osiągnąć w życiu wszystko, czego chcesz” – powiedziała liderka projektu Anastasia Sorokina.

Pierwszy obóz był naprawdę udany. Po zakończeniu etapu offline w listopadzie uczestnicy programu Chess4Peace będą spotykać się offline do maja 2024.

„Ten program otworzył przede mną świat szachów i pokazał mi wszystkie możliwości gry w szachy bez grania zawodowo. Wszyscy organizatorzy i wykładowcy byli inspirujący, ciekawi i pełni wiedzy. Nigdy wcześniej nie spotkałam takich ludzi i poczułam, że znalazłam swoją idealną społeczność. Choć był to projekt szachowy, rozmawialiśmy o stylu, autoprezentacji i tworzeniu biżuterii. Rozmawialiśmy i uczyliśmy się. To było naprawdę świetne połączenie nauki i zabawy” – powiedział starszy brat Z Kijowa.

READ  Polska ekipa: Rosja po katastrofie samolotu polskiego lidera

„Jestem wdzięczny za projekt Chess4Peace, ponieważ zainspirował mnie do zrobienia czegoś nowego. Odbyliśmy wiele ciekawych rozmów i nauczyliśmy się, że szachy to nie tylko gra, ale pożyteczna. Projekt dał mi dużo wiedzy, nowych przyjaciół, przydatnych kontaktów i nowych pomysły na to, co mogę zrobić. Bardzo wyrozumiałe. Dziękuję wszystkim firmom za to niesamowite doświadczenie! – dodała kolejna uczestniczka. Polina.

Projekt jest świadectwem jedności i siły ludzkiego ducha. To wyraźne przypomnienie, że każdy ruch ma znaczenie, każda decyzja ma znaczenie i że nawet w trudnych czasach społeczność jest gotowa wspierać, promować i opowiadać się za lepszym dniem.