Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina składa pozew przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji w związku z zakazem importu żywności

Ukraina składa pozew przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji w związku z zakazem importu żywności

Ukraina zamierza pozwać Polskę, Węgry i Słowację po ogłoszeniu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej jednostronnego zakazu na ukraińskie produkty rolne, poinformował w poniedziałek minister rolnictwa Mykoła Solski.

„Myślę, że (stanie się to) w najbliższej przyszłości” – powiedział Solsky Reutersowi.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek własne ograniczenia na import ukraińskiego zboża po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała się nie rozszerzać zakazu importu na pięciu sąsiadów Ukrainy z UE.

Ograniczenia nałożone przez Unię Europejską w maju pozwoliły Polsce, Bułgarii, Węgrom, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, umożliwiając jednocześnie tranzyt tych dostaw w celu eksportu w inne miejsce.

Rumunia nie podjęła jeszcze odrębnych działań, ale w poniedziałek oświadczyła, że ​​może również przedłużyć zakaz, jeśli wzrosną zamówienia importowe.

Warszawa, Bratysława i Budapeszt twierdzą, że działają na korzyść swoich gospodarek, a ich posunięcia mają na celu ochronę rolników przed nadmiarem produktów.

Wcześniej w poniedziałek gazeta Politico zacytowała w wywiadzie ukraińskiego przedstawiciela handlowego Tarasa Kachkę, który powiedział, że Kijów zamierza pozwać te trzy kraje.

„Ważne jest, aby udowodnić, że te działania są złe z prawnego punktu widzenia. Dlatego jutro rozpoczniemy postępowanie sądowe” – powiedział Kaczka.

Ukraina może również nałożyć na Polskę środki wzajemne, jeśli Warszawa nie zrezygnuje z dodatkowych środków, powiedziała Kachka w rozmowie z Politico.

„Będziemy musieli zareagować na dodatkowe produkty i wprowadzimy zakaz importu owoców i warzyw z Polski” – cytuje jego wypowiedź Politico.

Minister rolnictwa Robert Tilos powiedział, że zakaz nałożony przez Warszawę obejmował cztery rodzaje zbóż, ale rozszerzył się także na śruty z tych zbóż: kukurydzy, pszenicy i rzepaku.

Sprawa jest szczególnie drażliwa w Polsce, która stoi w obliczu październikowych wyborów i gdzie rolnicy stanowią kluczowy elektorat rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość.

READ  Europejscy przywódcy potępiają aneksję Ukrainy przez Rosję

Kijów zapowiedział już, że może zwrócić się do międzynarodowego arbitrażu w sprawie ograniczeń.

Unia Europejska pozwoliła na wygaśnięcie zakazu w piątek po tym, jak Ukraina oświadczyła, że ​​podejmie działania w celu zaostrzenia kontroli eksportu do krajów sąsiadujących.

Ukraina była jednym z największych eksporterów zbóż na świecie, zanim rosyjska inwazja w 2022 r. ograniczyła jej zdolność do wysyłania produktów rolnych na rynki światowe przez porty Morza Czarnego. Od tego czasu ukraińscy rolnicy polegają na eksporcie zboża przez sąsiednie kraje.

Jednak napływ zbóż i nasion oleistych do krajów sąsiednich wpłynął na dochody lokalnych rolników i doprowadził do tego, że rządy wprowadziły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.

Unia Europejska interweniowała w maju, aby uniemożliwić poszczególnym krajom jednostronne działanie i nałożyła własny zakaz importu z Ukrainy do krajów sąsiadujących. Na mocy unijnego zakazu Ukraina mogła eksportować przez te kraje pod warunkiem, że produkty zostaną sprzedane gdzie indziej.

Kachka powiedział, że Kijów jest gotowy „wziąć odpowiedzialność za zapewnienie, że eksport z Ukrainy nie doprowadzi do żadnego tsunami w sąsiednich krajach” i wprowadzi system zezwoleń na eksport zboża „w czasie rzeczywistym”.

Komisja Europejska wezwała w niedzielę Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża.

Dodał: „Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw członkowskich dotyczących środków jednostronnych. Teraz ważne jest, aby wszystkie kraje pracowały w duchu kompromisu i konstruktywnie w nim uczestniczyły”.

Hiszpania uważa ten zakaz za nielegalny, natomiast Francja postrzega go jako zagrożenie dla solidarności

Hiszpański minister rolnictwa Luis Planas Buchades powiedział w poniedziałek, że jednostronny zakaz nałożony przez którekolwiek państwo członkowskie UE na import ukraińskiego zboża wydaje się nielegalny, natomiast Francja stwierdziła, że ​​stawką jest solidarność europejska.

W przemówieniu przed planowanym spotkaniem ministrów rolnictwa UE Bouchadis powiedział, że „do Komisji Europejskiej należy ocena”, czy którykolwiek kraj UE złamał jakiekolwiek prawo.

READ  Duże firmy są gotowe, aby pomóc w uruchomieniu szczepionki, aby wkrótce otworzyć granice

Francuski minister rolnictwa Marc Visnot skrytykował te posunięcia, twierdząc, że rodzą one pytania o europejską solidarność.

„Dla solidarności potrzebna jest jedność” – powiedział Visnu. „Musimy trzymać się obu elementów, w przeciwnym razie projekt europejski będzie w niebezpieczeństwie. Jednolity rynek jest istotnym elementem”.

Dodał, że ministrowie UE pracują nad propozycją dokładnego zwolnienia z przepisów dotyczących gruntów ugorowanych – zamiast całkowitego zawieszenia – co mogłoby pomóc złagodzić presję na rolników.

„Nie możemy jednocześnie powiedzieć, że potrzebujemy terenów do produkcji biomasy, produkcji energii, produkcji biomateriałów, zabezpieczenia naszych dostaw żywności i utrzymania status quo WPR (Wspólnej Polityki Rolnej), ustalonego przed wojną w 2013 roku”. „Ukraina, nawet częściowo przed Covidem” – powiedział Visno.

Rumunia będzie chciała przedłużyć zakaz handlu ukraińskim zbożem o 30 dni, jeśli wzrosną zamówienia importowe, powiedział w poniedziałek premier Marcel Ciulacu.

Od piątku Rumunia nie otrzymała wniosków o import zboża z Ukrainy i nie chce, aby powtórzyła się sytuacja, która miała miejsce na początku tego roku i która dotknęła rolników w kraju, powiedział Ciulacu.

Około 60% ukraińskiego zboża przepływało alternatywnymi trasami w UE, podczas gdy 40% nadal przemieszczało się przez Morze Czarne do czasu wycofania się Moskwy z lipcowej umowy dotyczącej zboża dla Morza Czarnego, w której pośredniczyły ONZ i Turcja.

Rumunia stała się kanałem dla ponad 60% ukraińskiego zboża transportowanego drogą lądową.

„Premier Ukrainy obiecał dzisiaj przesłać propozycję pozwoleń na eksport, którą omówimy” – powiedziała Ciolako.

„Jeśli będą wnioski o eksport do Rumunii, zwrócę się do ministrów rolnictwa i gospodarki o przygotowanie rozporządzenia przedłużającego zakaz o 30 dni do czasu wyjaśnienia sytuacji” – dodał.

W zeszłym tygodniu bułgarski parlament głosował za zniesieniem zakazu importu ukraińskiego zboża.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​Ukraina zgodziła się wprowadzić w ciągu 30 dni wszelkie środki prawne, w tym system licencjonowania eksportu, aby uniknąć wyższych cen zbóż.

READ  Nowy sernik Woolies Biscoff szybko się rozchodzi

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej należą do najsilniejszych sojuszników Kijowa w walce z rosyjską inwazją od lutego 2022 r., jednak kością niezgody pozostaje eksport zbóż.

Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział w piątek, że kraje powinny powstrzymać się od podejmowania jednostronnych środków przeciwko importowi ukraińskiego zboża.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję UE o nieprzedłużaniu zakazu eksportu zbóż, ale powiedział w piątek, że jego rząd zareaguje w „cywilizowany sposób”, jeśli państwa członkowskie UE naruszą zasady bloku.