Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Cameron spotyka się z izraelskim ministrem po ostrzeżeniu o pomocy dla Gazy

Cameron spotyka się z izraelskim ministrem po ostrzeżeniu o pomocy dla Gazy

  • Napisane przez Becky Morton
  • Korespondent polityczny BBC

Źródło obrazu, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Lord Cameron powiedział, że Izrael potrzebuje „całej serii ostrzeżeń” co do ilości pomocy docierającej do Gazy.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że zacznie od Benny’ego Gantza, emerytowanego generała i członka izraelskiego gabinetu wojennego.

Spotkali się w środowe popołudnie w centrum Londynu.

Przed spotkaniem lord Cameron powiedział swoim odpowiednikom, że „trzeba bardzo mieć cierpliwość” wobec Izraela.

Powiedział, że dzieje się tak dlatego, że w Gazie panuje „straszne cierpienie”, a ludzie umierają z głodu i chorób, którym można zapobiec.

Przemawiając podczas wtorkowej debaty na temat spraw zagranicznych w Izbie Lordów, lord Cameron powiedział, że pomimo wezwania Wielkiej Brytanii do większej pomocy dla Gazy, kwota, która dotarła do Strefy Gazy w lutym, była tylko o połowę mniejsza niż w poprzednim miesiącu.

Jako „mocarstwo okupacyjne” Lord Cameron powiedział, że Izrael jest „odpowiedzialny” i że ma to konsekwencje w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.

Prawo międzynarodowe stanowi, że mocarstwo okupacyjne ma obowiązek zapewnić żywność i środki medyczne kontrolowanej przez siebie ludności „w najszerszym zakresie dostępnych mu środków”.

„Kilka tygodni temu mówiłem o niebezpieczeństwie [the situation in Gaza] Lord Cameron powiedział: „Zmierzamy w stronę głodu i ryzyka przekształcenia się choroby w chorobę i obecnie jesteśmy na tym etapie”.

Dodał: „Więc należy wykazać się dużą cierpliwością i udzielić całej serii ostrzeżeń, począwszy od mojego spotkania z ministrem Gantzem podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii”.

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych wiceprezydent Kamala Harris wyraziła „głębokie zaniepokojenie” sytuacją w Gazie i nalegała, aby Izrael zezwolił na większą pomoc, wzywając jednocześnie Hamas do zaakceptowania warunków zawieszenia broni.

7 października napastnicy Hamasu wtargnęli na granicę Gazy z Izraelem, zabijając około 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników.

W odpowiedzi Izrael rozpoczął kampanię ataków powietrznych i inwazji lądowej na terytorium.

Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie kierowanego przez Hamas od początku wojny w izraelskich nalotach zginęło ponad 30 000 Palestyńczyków, a dziesiątki tysięcy zostało rannych.