Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Malezji Anwar Ibrahim „jest szczęśliwy, że wznowił” poszukiwania MH370 dziesięć lat po jego zniknięciu

Premier Malezji Anwar Ibrahim „jest szczęśliwy, że wznowił” poszukiwania MH370 dziesięć lat po jego zniknięciu

Premier Malezji Anwar Ibrahim ogłosił, że „z radością wznowi” poszukiwania zaginionego samolotu MH370, jeśli dziesięć lat po nagłym zniknięciu samolotu pojawią się „przekonujące” dowody.

Boeing 777 Malaysia Airlines zaginął 8 marca 2014 r. z 239 osobami na pokładzie, w tym sześciu Australijczyków, podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu.

W piątek przypada 10. rocznica zaginięcia samolotu, co zapoczątkowało największe poszukiwania w historii lotnictwa, które jak dotąd okazały się bezowocne.

Na marginesie szczytu ASEAN–Australia w Melbourne premier Malezji powiedział, że jego rząd rozważy wznowienie działań poszukiwawczych.

„Przyjęliśmy stanowisko, że jeśli zajdzie potrzeba ponownego otwarcia sprawy, a dowody będą przekonujące, z pewnością chętnie ją wznowimy” – powiedział dziennikarzom Ibrahim zapytany o tę sprawę.

„Nie sądzę, żeby to był… problem techniczny. Jest to problem, który wpływa na życie ludzi i wszystko, co należy zrobić, musi zostać zrobione. „

Premier Australii Anthony Albanese, który pojawił się u boku Ibrahima, przyznał, że będzie to „trudny czas” dla tych, którzy stracili przyjaciół i członków rodziny w samolocie.

Albanese powiedział wraz ze swoim malezyjskim odpowiednikiem: „W tej chwili potwierdzamy ciągły żal z powodu naszych bliskich i głęboko żałujemy, że nie udało nam się zlokalizować samolotu pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań”.

„Zdajemy sobie sprawę, że w tym czasie będzie to dla ludzi bardzo trudny okres, ponieważ nie mają pewności, że misja poszukiwawcza zakończy się sukcesem”.

Ponowne wysiłki badawcze podejmie amerykańska firma Ocean Infinity, która złożyła propozycję rządowi Malezji.

Podjęto wiele prób zidentyfikowania wraku samolotu, a oryginalne australijskie skoordynowane poszukiwania nie wykazały żadnych śladów samolotu poza kilkoma fragmentami wraku.

Po przekryciu ponad 120 000 kilometrów kwadratowych na Oceanie Indyjskim poszukiwania ostatecznie zarzucono w 2017 roku.