Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Przyjdź z rozwiązaniami”: przewodniczący Cop28 wzywa do kompromisu podczas spotkań końcowych |  Policjant28

„Przyjdź z rozwiązaniami”: przewodniczący Cop28 wzywa do kompromisu podczas spotkań końcowych | Policjant28

Szef szczytu klimatycznego ONZ powiedział, że ministrowie i negocjatorzy muszą uczestniczyć w kluczowych spotkaniach końcowych COP28 bez przygotowanych oświadczeń, bez ostrych czerwonych linii i być gotowi na ustępstwa.

Sułtan Al Jaber, którego stanowisko stało się obecnie centralnym punktem rozmów wkraczających w ich ostatnie dni, odbył spotkanie w niedzielę. rada Dla wszystkich krajów spotkanie w tradycyjnej formie Konferencji Starszych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rozmowy klimatyczne znalazły się w impasie w sprawie stopniowego wycofywania lub wycofywania paliw kopalnych, a do zakończenia dwutygodniowego szczytu we wtorek rano pozostało zaledwie półtora dnia formalnych negocjacji.

„Chcę, aby wszyscy byli przygotowani na rozwiązania” – powiedział Al Jaber, który spotkał się z krytyką za pełnienie innej roli szefa krajowego koncernu naftowego ADNOC w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. „Chcę, żeby wszyscy byli gotowi na elastyczność i przyjęcie kompromisu. Prosiłem wszystkich, aby nie przychodzili z gotowymi oświadczeniami, bez konkretnych stanowisk. Bardzo chcę, żeby wszyscy wznieśli się ponad osobiste interesy i zaczęli myśleć o dobru wspólnym.

Z dyskusji wyłania się jednak pewien optymizm. „W ciągu ośmiu lat uczestniczenia w rozmowach klimatycznych nigdy nie miałam wrażenia, że ​​rozmawiamy o tym, co naprawdę ważne” – powiedziała Katherine Abreu, dyrektor wykonawcza Destination Zero. „Wysłuchiwanie ministrów z całego świata bezpośrednio wypowiadających się na temat realiów wycofywania paliw kopalnych dodaje sił.” Nawet dwa lata temu nie wyobrażałem sobie, że wydarzy się w tym procesie coś.

„Po dialogu Rady na konferencji Cop28 jasno wynika, że ​​panuje przeważająca zgoda co do tego, że wycofywanie paliw kopalnych i zwiększanie wykorzystania energii odnawialnej jest absolutnie niezbędne, aby spełnić obietnice zawarte w porozumieniu paryskim i utrzymać nadzieję na osiągnięcie poziomu 1,5. Jasne jest również, że zadanie przed nami jest ogromne, będzie wymagało odwagi i perswazji. Bogate kraje muszą zapewnić wsparcie finansowe i technologiczne, aby osiągnąć ten cel, a sprawiedliwość wymaga, aby w pierwszej kolejności działali ci, którzy ponoszą największą odpowiedzialność.

READ  Surfujący turyści zastrzeleni na granicy

Kwestia przyszłości paliw kopalnych jest głównym punktem spornym, ale nie jedynym. Kraje rozwijające się są również wściekłe, że ich wezwania o pomoc w przystosowaniu się do skutków kryzysu klimatycznego nie zostały wysłuchane w rozmowach przez kraje bogate. Finansowanie adaptacyjne odnosi się do pieniędzy potrzebnych na poprawę infrastruktury w biednych krajach, na przykład na stworzenie systemów wczesnego ostrzegania przed burzami lub innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, budowę silniejszych mostów, które nie zostaną zmyte przez powodzie, lub pomoc w sadzeniu bagien namorzynowych w celu ochrony. Wybrzeża.

Jakikolwiek „zrównoważony pakiet” wyłoniony w wyniku rozmów musiałby zawierać znacznie większe zapewnienia dotyczące finansowania wysiłków adaptacyjnych – biedne kraje od dawna starały się podwoić dostępne finansowanie – niż to, co jest obecnie oferowane.

Harjit Singh, szef globalnej strategii politycznej w Climate Action Network, koalicji prawie 2000 grup klimatycznych, wyraził zaniepokojenie projektem tekstu dotyczącego adaptacji, mówiąc, że pomimo „podkreślenia luki finansowej i nawoływania krajów rozwiniętych do podwojenia finansowania z poziomu z 2019 r. 2025… Tekst nie odzwierciedla pilności ani nie wspomina najnowszego raportu ONZ na temat luki adaptacyjnej, w którym stwierdzono, że finansowanie adaptacji musi osiągnąć poziom 194–366 miliardów dolarów (155–290 miliardów funtów) rocznie”. Dodał, że niepokoi go także możliwość dalszych opóźnień w ustaleniu konkretnych, mierzalnych celów w zakresie globalnej adaptacji, które są niezbędne, jeśli szczyt ma mieć znaczenie.

Al Jaber zapewnił kraje rozwijające się, że ich głosy są słyszane. Powiedział: „Nie zaniedbamy żadnej kwestii i nie będziemy zaniedbywać, podważać ani umniejszać żadnego narodowego punktu widzenia ani okoliczności jakiegokolwiek regionu czy kraju”.

„The Guardian” dowiedział się, że Al Jaber odbył w niedzielę spotkania ze wszystkimi głównymi grupami krajów rozwijających się, w tym z Sojuszem Małych Państw Wyspiarskich, które zdecydowanie nalegają na jednoznaczne wycofywanie się z paliw kopalnych, z krajami rdzenia państwa, krajami najsłabiej rozwiniętymi i innymi Państwa. Inni.

READ  Tajwan wychodzi z blokady i przyspiesza wyścig szczepionek

Jeśli chodzi o paliwa kopalne, nadal rozważana jest możliwość porozumienia w sprawie całkowitego wycofania paliw kopalnych, jednak spotyka się ona z ostrym atakiem ze strony Arabii Saudyjskiej i niektórych innych krajów będących producentami ropy. Wydaje się jednak, że Chiny zmieniły swoje stanowisko z utrudniania takiego zaangażowania na rzecz poszukiwania kompromisu.

Przed rozpoczęciem rozmów Al Jaber powiedział, że ściśle współpracuje z Arabią Saudyjską, sąsiadem i bliskim regionalnym sojusznikiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby spróbować osiągnąć porozumienie. Stwierdził wówczas, że kraj reaguje „konstruktywnie i pozytywnie”.

W ostatnich dniach kraje liczyły na to, że Al Jaber pośredniczy w opracowaniu „zrównoważonego pakietu”, który rozwiąże kwestię paliw kopalnych, pozwoli osiągnąć zasadniczy cel, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego, a także spełni wymogi potrzeb finansowych krajów rozwijających się. świat.

Wezwał wszystkie kraje do podjęcia działań. „Mamy wyjątkową szansę, naszą szansę na osiągnięcie wyników opartych na nauce, wyposażonych w wiedzę, która utrzyma temperaturę 1,5°C w zasięgu. Pomoże to przekształcić gospodarki dla przyszłych pokoleń.”

Dodał: „Porażka, brak postępu lub osłabienie moich ambicji nie wchodzą w grę. To, czego szukamy, to dobro wspólne”.

Diego Pacheco, główny rzecznik Grupy podobnie myślących krajów rozwijających się, do której należą Chiny i Indie oraz producenci ropy naftowej, tacy jak Arabia Saudyjska, Boliwia i Syria, powiedział, że aby osiągnąć jakiekolwiek porozumienie w sprawie wycofywania lub wycofywania paliw kopalnych, kraje rozwinięte muszą… Przejąć inicjatywę w zapewnianiu pomocy finansowej biednym.

Mary Robinson, przewodnicząca grupy kampanii Elders i była prezydent Irlandii, zwróciła się do wszystkich krajów o wykazanie się prawdziwym przywództwem w decydującym dniu Cop28 w ostatnich dniach. „Osoby zasiadające przy stole negocjacyjnym Cop28 wyznaczają kurs naszej wspólnej przyszłości [but] „Nauka mówi nam, że grozi nam poważne niebezpieczeństwo przekazania dalej świata, w którym nasze dzieci będą absolutnie nie do zniesienia” – powiedziała Robinson.

READ  Światowa gospodarka ucierpi w 2023 r., gdy wybuch epidemii COVID-19 w Chinach się pogorszy

„Kraje, które udaremniają postęp, to te, które stwarzają największe ryzyko związane z paliwami kopalnymi, ale mają też najbogatsze zasoby do współpracy. Arabia Saudyjska i jej sojusznicy trzymają rozmowy jako zakładników. Jednak nie są jedynym krajem wstrzymującym postęp: USA, Chiny, UE i Indie chętnie się ukrywały.” W cieniu.