Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sztuczna inteligencja napędza przełomy w komunikacji bezprzewodowej

Sztuczna inteligencja napędza przełomy w komunikacji bezprzewodowej

Nowa fala technologii komunikacyjnych zbliża się wielkimi krokami, a naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Okanagan szukają sposobów na stworzenie sieci komórkowych nowej generacji.

Dr Anas Shaaban pracuje w laboratorium teorii komunikacji w UBCO, gdzie badacze są zajęci analizą, która teoretyczna architektura komunikacji bezprzewodowej zostanie zoptymalizowana pod kątem obsługi zwiększonego obciążenia danymi podczas szybszego wysyłania i odbierania danych.

Oczekuje się, że sieci komórkowe nowej generacji przewyższą 5G pod wieloma względami, takimi jak niezawodność, zasięg i inteligencja, wyjaśnia dr Shaaban, adiunkt w UBCO. Wyższa Szkoła Inżynierska.

Korzyści wykraczają poza prędkość. Mówi, że oczekuje się, że następna generacja technologii będzie w pełni zintegrowanym systemem, który umożliwi natychmiastową komunikację między urządzeniami, konsumentami i otaczającym środowiskiem.

Te nowe sieci będą wymagały inteligentnych architektur, które obsługują masową łączność, bardzo małe opóźnienia, bardzo wysoką niezawodność, wysokiej jakości wiedzę specjalistyczną, efektywność energetyczną i niskie koszty wdrożenia.

„Jednym ze sposobów spełnienia tych rygorystycznych wymagań jest ponowne przemyślenie tradycyjnych technologii komunikacyjnych poprzez wykorzystanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji” – mówi. „Tradycyjnie funkcje takie jak projektowanie przebiegów, estymacja kanałów, łagodzenie zakłóceń oraz wykrywanie i korekcja błędów są opracowywane w oparciu o modele i założenia teoretyczne. To tradycyjne podejście nie jest w stanie dostosować się do nowych wyzwań, jakie stwarzają powstające technologie”.

Korzystając z technologii zwanej autoenkoderami z maskowanym transformatorem, badacze opracowują technologie zwiększające wydajność, możliwości adaptacji i solidność. Dr Shaaban twierdzi, że choć badania te wiążą się z wieloma wyzwaniami, oczekuje się, że odegrają one ważną rolę w sieciach komunikacyjnych nowej generacji.

„Pracujemy nad sposobami dzielenia treści takich jak obrazy lub pliki wideo na mniejsze pakiety w celu przesłania ich odbiorcy” – mówi. „Interesujące jest to, że możemy wyeliminować wiele pakietów i polegać na sztucznej inteligencji w celu przywrócenia je odbiorcy, a następnie zszyj je ponownie, aby odtworzyć obraz.” Lub wideo.”

READ  iOS 15.2 — Jak korzystać z nowej, fajnej funkcji prywatności iPhone'a?

Dodaje, że to doświadczenie nawet dzisiaj jest czymś, co użytkownicy uważają za oczywiste, ale technologia nowej generacji – w której rzeczywistość wirtualna będzie częścią codziennej komunikacji, w tym rozmów telefonicznych – może znacząco ulepszyć systemy bezprzewodowe. Potencjał jest niezrównany.

„Sztuczna inteligencja umożliwia nam opracowywanie złożonych architektur, które popychają technologie komunikacyjne do przodu, aby dotrzymać kroku rozprzestrzenianiu się zaawansowanych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna” – mówi Shaaban. „Dzięki wspólnemu rozwiązaniu tych problemów następna generacja technologii bezprzewodowej może zwiastować nową erę adaptacyjnych, wydajnych i bezpiecznych sieci komunikacyjnych”.

Wyniki badań publikujemy w najnowszym numerze miesięcznika Magazyn komunikacyjny IEEE.

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.