Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Robot pokazuje, jak dinozaury machają piórami, aby odstraszyć ofiarę

Robot pokazuje, jak dinozaury machają piórami, aby odstraszyć ofiarę

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

(A) Zrekonstruowany Kaudipteryks autorstwa Christopha Hendricksa. Wykorzystano zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY-SA 3.0). Szczegóły licencji: [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en]. (B) Robopteryks, morfologiczny naśladowca Caudipteryxa, umieszczony przed konikiem polnym na polu (zaznaczony czerwoną strzałką). (c) Konik polny testowany w doświadczeniach. Źródło: Zdjęcie Caudipteryxa (A) wykonane przez Christopha Hendricksa. Wykorzystano zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY-SA 3.0). Zdjęcie (B) autorstwa PG Jabłońskiego, zdjęcie (C) autorstwa Jinseok Park.

× Zamknąć

(A) Zrekonstruowany Kaudipteryks autorstwa Christopha Hendricksa. Wykorzystano zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY-SA 3.0). Szczegóły licencji: [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en]. (B) Robopteryks, morfologiczny naśladowca Caudipteryxa, umieszczony przed konikiem polnym na polu (zaznaczony czerwoną strzałką). (c) Konik polny testowany w doświadczeniach. Źródło: Zdjęcie Caudipteryxa (A) wykonane przez Christopha Hendricksa. Wykorzystano zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY-SA 3.0). Zdjęcie (B) autorstwa PG Jabłońskiego, zdjęcie (C) autorstwa Jinseok Park.

Na tle wyłaniających się drapaczy chmur robotyczny dinozaur unosi swoje pierzaste skrzydła, wysyłając swoją ofiarę do ucieczki w przerażeniu.

Nie, to nie jest miejski potwór z nowego filmu klasy B, ale robot zaprojektowany przez naukowców, aby pokazać, jak niektóre dinozaury potrafią machać prymitywnymi skrzydłami, aby wystraszyć swoją ofiarę z ukrycia, podobnie jak ptaki takie jak pingwin.

W tym przypadku ofiarą metrowego robota-dinozaura jest konik polny, który w odpowiedzi wskakuje na krzak.

Interakcję pokazano na filmie opublikowanym w czwartek wraz z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Korei Południowej.

Od dawna uważano, że dinozaury są skórzastymi krewnymi gadów, a ich nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „straszne jaszczurki”.

Jednak w ciągu ostatnich trzydziestu lat odkryto skamieliny dinozaurów zawierające wiele różnych rodzajów piór, co doprowadziło naukowców do przekonania, że ​​​​były one przodkami ptaków.

Wiele z tych pierzastych dinozaurów nie potrafiło latać, co rodzi nową zagadkę: skoro nie potrafiły latać, to dlaczego w ogóle ewoluowały, by być upierzone?

Film ten demonstruje trzy różne sposoby, na jakie protoskrzydłe dinozaury mogły odpędzać swoją ofiarę za pomocą wyświetlaczy wizualnych w celu późniejszego pościgu. Najpierw konik polny podskakuje/odlatuje w odpowiedzi na rozszerzenie przednich kończyn Robotperyxa protonami. Po drugie, konik polny podskakuje/odlatuje w odpowiedzi na złożenie przednich kończyn za pomocą protwingów. Po trzecie, konik polny ucieka w odpowiedzi na ruchy ogona w górę. Źródło: Film wyreżyserowali Jinsook Park, Minyoung Son, Jeong Yeol Park, Sang Eun Bang, Jungmun Ha, Hyungpil Moon, Yoong Nam Lee, Sang Im Lee, Piotr Ji Jablonski. Fragmenty filmu uzupełniającego do artykułu „Escape Behaviours in Prey and the Evolution of Wing Feathers in Dinosaurs” autorstwa wyżej wymienionych autorów w Raporty naukowe doi: 10.1038/s41598-023-50225-x

Wysunięto wiele teorii, w tym tę, że pióra izolują dinozaury od zimna. A może pióra umożliwiły dinozaurom szybsze poruszanie się w celu ścigania lub rzucania się na swoją ofiarę.

READ  Badanie wykazało, że rozpowszechnienie spożycia kofeiny jest niższe w czasie ciąży niż przed ciążą, chociaż wzrasta w czasie ciąży

Piotr Jabłoński, biolog z Uniwersytetu Narodowego w Seulu i główny autor nowego badania, powiedział AFP, że niektóre małe dinozaury mogły używać swoich pokrytych piórami „protowingów”, aby zestrzelić swoją ofiarę i złapać ją „jak sieć na owady”.

Zespół badaczy zaproponował dodanie do tej listy nowej sztuczki z drapieżnikiem, którą nazwał „strategią szybkiego pościgu”.

Zgodnie z tą teorią dinozaury napinały skrzydła, aby odstraszyć owady, aby móc je złapać, co było zachowaniem obserwowanym wcześniej u współczesnych ptaków i przedrzeźniaczy.

Robopteryks płoszy koniki polne do ucieczki w odpowiedzi na stymulację wzrokową wynikającą ze składania i rozkładania kończyn przednich wyposażonych w prymitywne skrzydła oraz w odpowiedzi na ruchy ogona. Na filmie widać 12-krotne spowolnienie ruchów robota. Źródło obrazu: Film reżyseria: Jinsuk Park, Minyoung Son, Jeong Yeol Park, Sang Eun Bang, Jungmun Ha, Hyungpil Moon, Yeoung Nam Lee, Sang Im Lee, Piotr J. Jablonski – autorzy artykułu „Escape Behaviours in Prey and Ewolucja” z Pióra skrzydeł dinozaurów” opublikowanej w Raporty naukoweDOI: 10.1038/s41598-023-50225-x

Pozdrawiam Robopteryx

Aby udowodnić swoją hipotezę, zespół zbudował robotyczną wersję nielotnego dinozaura Caudipteryx, pinaraptora wielkości pawia z upierzonym ogonem i prymitywnymi skrzydłami, który żył 124 miliony lat temu.

Metalowy robot – nazywany „Robopteryxem” – miał za zadanie machać skrzydłami, aby odstraszyć kilka koników polnych, których przodkowie z rzędu Orthoptera żyli w tym samym czasie co dinozaury.

„Koniki polne wielokrotnie uciekały, gdy dinozaur pokazał swoje pierwsze skrzydła” – powiedział Jinsuk Park, główny autor badania, również z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.

Koniki polne częściej odskakiwały, gdy skrzydła robota pomalowano w kontrastujące czarno-białe plamy.

Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że kontrastujące kolory na skrzydłach ptaków skuteczniej odstraszają owady.

Naukowcy stworzyli także animacje komputerowe Caudipteryx, aby sprawdzić, jak neurony koników polnych reagują w laboratorium.

Kiedy kreskówki błysnęły skrzydłami w kontrastowym kolorze, neurony koników polnych były bardziej skłonne do aktywacji, wyzwalając odruch ucieczki.

Uważa się, że u ptaków wykształciły się kontrastujące plamy na skrzydłach, które są odpowiedniej wielkości, aby stymulować te neurony.

Może to oznaczać, że ewolucja dinozaurów „została częściowo ukształtowana przez tę małą grupę neuronów w mózgach owadów” – powiedział Jabłoński.

„To ekscytujące widzieć tak kreatywne badania” – powiedział Matthew Shockey, ekspert w dziedzinie piór ptaków i dinozaurów, który nie był zaangażowany w badania.

READ  Europejska Agencja Kosmiczna planuje wyprodukować pierwszy tlen na Księżycu

Shawqi powiedział AFP, że nigdy nie pomyślał, że główne pióra tych dinozaurów „mogły częściowo wyewoluować, aby pomóc zastraszyć ofiarę”.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Raporty naukowe.

więcej informacji:
Jinsuk Park, Zachowania ucieczkowe u ofiar i ewolucja piór skrzydłowych u dinozaurów. Raporty naukowe (2024). doi: 10.1038/s41598-023-50225-x. www.nature.com/articles/s41598-023-50225-x

Informacje o magazynie:
Raporty naukowe